Zadzwoń 570 943 392

Ulice z paneli słonecznych?

15 czerwca 2016

Ścieżka rowerowa z paneli słonecznych w Krommenie

Holenderskie miasto Krommenie, leżące na północ od Amsterdamu posiada 70-metrową ścieżkę rowerową wykonaną z modułów fotowoltaicznych. Oddano ją do użytku w 2014 roku a do listopada 2015 ścieżka "wyprodukowała" 9.800 kWh co z grubsza odpowiada rocznemu zużyciu energii w trzech gospodarstwach domowych.

Taki rezultat pozytywnie zaskoczył badaczy, którzy oczekiwali gorszego wyniku biorąc pod uwagę zabrudzenie ścieżki oraz cień rzucany przez jeżdżących rowerzystów.

Typowe uzyski z technologi wykonanej przez SolaRoad to 70kWh z metra kwadratowego rocznie (dla porównania typowy moduł zainstalowany na dachu wytwarza ok. 140 kWh rocznie). Producent ocenia żywotność "elektrycznej" ścieżki na 20 lat.

Podobne projekty na świecie

Tymczasem na początku bieżącego roku francuski rząd ogłosił iż w przeciągu pięciu najbliższych lat zamierza wybudować 1.000 km drogi pokrytej panelami fotowoltaicznymi. Celem ma być dostarczenie prądu do pięciu milionów mieszkańców.

Kolejne kraje również przymierzają się do realizacji podobnych pomysłów: w Niemczech firma Solmove a w USA firma Solar Roadways pracują nad tą prototypową technologią.

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.