Zadzwoń 570 943 392

Samolot na energię słoneczną przeleciał z USA do Europy

4 lipca 2016

Samolot zasilany energią słoneczną, Solar Impulse wylądował w Sewilli pokonując 70-godzinny odcinek przez Atlantyk podczas historycznej próby okrążenia kuli ziemskiej.

Lądowanie w Sewilli oznacza ukończenie piętnastego etapu podróży Solar Impulse'a.

Kierownictwo lotu planuje teraz trasę do Abu Dabi gdzie całe przedsięwzięcie miało swój początek w marcu 2015 roku.

Pierwotnie projekt miał miał zakończyć odcinek atlantycki w Paryżu aby uczcić pionierski lot Charlesa Lindbergha w 1927 roku.

Lindbergh w samolocie Spirit of St Louis, był pierwszym człowiekiem, który odbył w pojedynkę lot przez ocean bez międzylądowania.

Okazało się jednak, że nad Paryż nadciągała burzowa pogoda, zdecydowano się więc na Sewillę jako najbezpieczniejszą alternatywę.

Po wylądowaniu pilot, Bertrand Piccard powiedział do tłumu sympatyków:

"Ocean Atlantycki zawsze był symbolem przejścia ze Starego Świata do Nowego. Wielu próbowało go pokonać na łodziach, parowcach, w sterowcach, samolotach a nawet wiosłując czy kite-surfując. Teraz, po raz pierwszy jest to samolot zasilany energią słoneczną, z napędem elektrycznym ale bez paliwa i bez zanieczyszczeń."

Solar Impulse jest pokryty 17'000 ogniwami słonecznymi.

Ogniwa albo zasilają silniki elektryczne albo ładują baterie litowo-jonowe, które zasilają samolot podczas godzin nocnych.

Projekt nie ma być wzorcem dla branży lotniczej w przyszłości, ma natomiast zademonstrować możliwości jakie płyną z energii słonecznej.

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.