Zadzwoń 570 943 392

Obowiązek montażu fotowoltaiki na domach w Kalifornii

18 maja 2018

Stan Kalifornia będzie pierwszym amerykańskim stanem, w którym montaż instalacji fotowoltaicznych będzie obowiązkowy.

Nowobudowane domy jednorodzinne oraz budynki mieszkalne posiadające do trzech kondygnacji będą musiały być wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Nowe prawo zacznie obowiązywać 1 stycznia 2020 roku.

Decyzja stanowej komisji ds. energii odzwierciedla trend w fotowoltaice, dawniej traktowanej jako luksus dla bogatych, nastawionych proekologicznie właścicieli domów, a obecnie zmierzającej do sytuacji, gdy energia elektryczna wytwarzana ze słońca stanie się głównym źródłem prądu.

W USA, do końca 2017 roku zamontowano już instalacje na budynkach mieszkalnych o mocy 10,4 gigawata, ponad sześciokrotnie więcej niż pięć lat temu. Dla porównania w Polsce łączna moc wszystkich instalacji fotowoltaicznych (nie tylko domowych) na koniec ubiegłego roku wyniosła ok. 200 MW.

Ustawa przełoży się również na lokalny rynek pracy, gdzie obecnie w całym stanie w branży fotowoltaicznej zatrudnionych jest 86.000 pracowników.

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.