Zadzwoń 570 943 392

Ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz?

2 grudnia 2015

To bardzo częste pytanie zadawane przez potencjalnych posiadaczy paneli fotowoltaicznych. Aby na nie odpowiedzieć należy zadać dwa pytania pomocnicze:

1. Jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną w twoim domu?
2. Ile energii mogłyby wyprodukować panele na dachu twojego domu?

Odpowiedź na pytanie pierwsze znajdziesz w rachunkach za prąd, jakie płacisz obecnie. Najlepiej zsumować zużycie w kWh za ostatnie 12 miesięcy.

Celem jest oszacowanie rocznego zapotrzebowania. W idealnej sytuacji, elektrownia fotowoltaiczna na twoim dachu zapewniłaby wystarczającą ilość prądu na pokrycie własnego zapotrzebowania. W praktyce jednak nie zawsze się to udaje. Jednakże instalacja zapewniająca chociaż część rocznego zapotrzebowania może przyczynić się do znacznych oszczędności w domowym budżecie w przeciągu kilkunastu lat a dodatkowo będzie miała wpływ na redukcję emisji CO2.

Ile energii elektrycznej mogą dostarczyć panele zainstalowane na dachu twojego domu?

Na odpowiedź na to pytanie ma wpływ kilkanaście czynników, m. in.:

– region geograficzny w którym znajduje się twój dom – określa się to parametrem zwanym “nasłonecznieniem” – jedne regiony otrzymują więcej światła słonecznego a inne mniej. Miejscowością cieszącą się największą ilością dni słonecznych w Polsce jest Kołobrzeg – w przeliczeniu na godziny jest to 1624 h/rok.

– moc paneli – typowo instalujemy panele o mocy 250 W. Oznacza to iż w słoneczny dzień, jeden panel będzie dostarczał mocy o takiej wartości.

– kierunek dachu – panele są najskuteczniejsze gdy skierowane w kierunku południowym lub w pewnym zakresie w stosunku do kierunku południowego.

– rozmiar dachu – czym większy dach, tym większą ilość paneli można rozważać. Wystarczy dokonać pomiarów dachu i łatwo wyliczyć dostępną powierzchnię.

Każdy dom jest traktowany indywidualnie – w praktyce instalacja fotowoltaiczna może dostarczyć korzyści zarówno finansowych jak i środowiskowych w warunkach nieoptymalnych, czyli takich jakie spotyka się najczęściej.

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.