Zadzwoń 570 943 392

Dotacje do fotowoltaiki w 2020 roku – programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze

26 stycznia 2020

Dotacje do fotowoltaiki w 2020 roku – programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze

Zarówno program Mój Prąd jak i Czyste Powietrze mają wspierać finansowo osoby zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznej. Istotna różnica polega jednak na tym, że w programie Mój Prąd można uzyskać dotację do 5 tysięcy złotych, natomiast Czyste Powietrze umożliwia jedynie dofinansowanie do spłaty pożyczki przeznaczonej na zakup paneli fotowoltaicznych. Co więcej, oprocentowanie pożyczek w Czystym powietrzu jest zmienne, co oznacza iż może wzrosnąć z obecnych 2,6%.

Występuje również różnica dotycząca wielkości finansowanej instalacji PV. W Moim Prądzie moc instalacji nie może przekroczyć 10 kW, natomiast w Czystym Powietrzu 40 kW.

Programów tych niestety nie można łączyć, wobec tego inwestor musi podjąć decyzję, z którego z nich będzie korzystał.

Liczba wniosków o dotację w programie Mój Prąd

20 grudnia 2019 zakończył się I nabór do programu Mój Prąd. W trakcie tego naboru przyznano dofinansowanie do montażu 17.500 instalacji fotowoltaicznych. Łączna wartość wypłaconych dofinansować wyniosła 90 milionów złotych. Kolejny nabór do Mojego Prądu rozpoczął się 13 stycznia 2020 i potrwa do końca grudnia 2020 roku. Budżet programu wynosi 1 miliard złotych, jest jeszcze zatem dużo pieniędzy na udzielenie kolejnych dotacji.

Od 21 października 2019 roku, inwestorzy mogą składać wnioski drogą elektroniczną, która jest szybsza niż wysyłanie dokumentów pocztą (szacunkowy czas na decyzję o otrzymaniu dotacji po wysłaniu dokumentów pocztą wynosi 3 – 4 tygodni, natomiast korzystając z drogi elektronicznej skraca się do 1 – 2 tygodni). Ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiła się jednocześnie propozycja, żeby w przyszłości był obowiązek składania wniosków elektronicznie.

Czy Czyste Powietrze i Mój Prąd można łączyć?

Programów tych niestety nie można łączyć, wobec tego inwestor musi podjąć decyzję, z którego z nich będzie korzystał. Oba programy można jednak łączyć z ulgą termomodernizacyjną.

Co istotne, dotacje otrzymane z programu Mój Prąd nie podlegają opodatkowaniu.

Preferencyjne kredyty na fotowoltaikę

Bank Santander oferuje kredyty preferencyjne na fotowoltaikę, co może być szczególnie korzystne dla osób, które planują skorzystać z Mojego Prądu a brakuje im dostatecznej ilości środków własnych.

Nowe budynki a dotacje do fotowoltaiki

Od 1 stycznia 2020 roku koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej w nowych budynkach nie są kwalifikowane w ramach programu Czyste Powietrze. W zawiązku z tym, osoby planujące zamontować fotowoltaikę na nowobudowanym budynku będą mogły skorzystać jedynie z Mojego Prądu.

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.