Dotacje do fotowoltaiki w 2020 roku – programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze
26 stycznia 2020
Dotacje do fotowoltaiki w 2020 roku – programy Mój Prąd oraz Czyste Powietrze
Zarówno program Mój Prąd jak i Czyste Powietrze mają wspierać finansowo osoby zainteresowane montażem instalacji fotowoltaicznej. Istotna różnica polega jednak na tym, że w programie Mój Prąd można uzyskać dotację do 5 tysięcy złotych, natomiast Czyste Powietrze umożliwia jedynie dofinansowanie do spłaty pożyczki przeznaczonej na zakup paneli fotowoltaicznych. Co więcej, oprocentowanie pożyczek w Czystym powietrzu jest zmienne, co oznacza iż może wzrosnąć z obecnych 2,6%.
Występuje również różnica dotycząca wielkości finansowanej instalacji PV. W Moim Prądzie moc instalacji nie może przekroczyć 10 kW, natomiast w Czystym Powietrzu 40 kW.
Programów tych niestety nie można łączyć, wobec tego inwestor musi podjąć decyzję, z którego z nich będzie korzystał.
Liczba wniosków o dotację w programie Mój Prąd
20 grudnia 2019 zakończył się I nabór do programu Mój Prąd. W trakcie tego naboru przyznano dofinansowanie do montażu 17.500 instalacji fotowoltaicznych. Łączna wartość wypłaconych dofinansować wyniosła 90 milionów złotych. Kolejny nabór do Mojego Prądu rozpoczął się 13 stycznia 2020 i potrwa do końca grudnia 2020 roku. Budżet programu wynosi 1 miliard złotych, jest jeszcze zatem dużo pieniędzy na udzielenie kolejnych dotacji.
Od 21 października 2019 roku, inwestorzy mogą składać wnioski drogą elektroniczną, która jest szybsza niż wysyłanie dokumentów pocztą (szacunkowy czas na decyzję o otrzymaniu dotacji po wysłaniu dokumentów pocztą wynosi 3 – 4 tygodni, natomiast korzystając z drogi elektronicznej skraca się do 1 – 2 tygodni). Ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pojawiła się jednocześnie propozycja, żeby w przyszłości był obowiązek składania wniosków elektronicznie.
Czy Czyste Powietrze i Mój Prąd można łączyć?
Programów tych niestety nie można łączyć, wobec tego inwestor musi podjąć decyzję, z którego z nich będzie korzystał. Oba programy można jednak łączyć z ulgą termomodernizacyjną.
Co istotne, dotacje otrzymane z programu Mój Prąd nie podlegają opodatkowaniu.
Preferencyjne kredyty na fotowoltaikę
Bank Santander oferuje kredyty preferencyjne na fotowoltaikę, co może być szczególnie korzystne dla osób, które planują skorzystać z Mojego Prądu a brakuje im dostatecznej ilości środków własnych.
Nowe budynki a dotacje do fotowoltaiki
Od 1 stycznia 2020 roku koszty zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej w nowych budynkach nie są kwalifikowane w ramach programu Czyste Powietrze. W zawiązku z tym, osoby planujące zamontować fotowoltaikę na nowobudowanym budynku będą mogły skorzystać jedynie z Mojego Prądu.