Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0
28 marca 2021
Pierwszego lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd. Program koordynowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej umożliwi uzyskanie dotacji do montażu instalacji fotowoltaicznych.
Według informacji udostępnianych przez NFOŚiGW dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji programu „Mój prąd” planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r. Okres ten może zostać skrócony w przypadku wyczerpania się środków.
Mój Prąd 3.0 – jak duża będzie dotacja?
Zamiast dotacji do 5 tys. zł dofinansowanie ma zależeć od „zakresu rzeczowego inwestycji”. Nie opublikowano jeszcze programu, więc nie wiadomo, jaki poziom dofinansowania zostanie zaproponowany. Premiowana będzie autokonsumpcja produkowanej energii.
Nie jest też jasne jaką dotację mogą otrzymać osoby, które zakupiły instalację fotowoltaiczną po zakończeniu poprzedniej edycji Mojego Prądu.
Kosztem kwalifikowanym mają być wydatki poniesione w okresie od 1 lutego 2020 r. do 31 grudnia 2023 roku. Oznacza to, że inwestorzy, którzy zamontowali instalację fotowoltaiczną przed ogłoszeniem nowego naboru, ale po zakończeniu drugiej odsłony programu będą mogli skorzystać z dofinansowania.
Warunkiem otrzymania dotacji jest zakończenie i podłączenie do sieci OSD (Operator Systemu Dystrybucyjnego) instalacji. Moc instalacji fotowoltaicznej podlegającej dofinansowaniu będzie się zawierać pomiędzy 2 a 10 kWp.
Powiększenie zakresu programu Mój Prąd 3.0
Program ma zostać poszerzony o: punkty ładowania (ładowarki) do samochodów elektrycznych, inteligentne systemy zarządzania energią oraz magazyny ciepła/chłodu. Dodatkowo, premiowana ma być autokonsumpcja wyprodukowanej energii elektrycznej, czyli jak największe wykorzystanie wytworzonego prądu bezpośrednio przez prosumenta.
Z zapowiedzi NFOŚiGW wynika, że dodatkowe elementy będą premiowane, ale nie obowiązkowe.
Dotacja powiększy podstawę do opodatkowania
Inwestorzy oprócz programu Mój Prąd mogą skorzystać także z ulgi termomodernizacyjnej rozliczając PIT.
Otrzymaną w 2021 r. dotację z programu „Mój prąd”, w przypadku wcześniejszego skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej, prosument będzie musiał doliczyć do podstawy opodatkowania w zeznaniu podatkowym za 2021 r., składanym w przyszłym roku. Kwota odliczenia nieznajdująca pokrycia w rocznym dochodzie może być rozliczona w ciągu kolejnych 6 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.