Zadzwoń 570 943 392

Czy panele słoneczne na twoim dachu mogą wpłynąć na poprawę klimatu na świecie?

13 stycznia 2016

Podczas dyskusji na konferencji klimatycznej Narodów Zjednoczonych w Paryżu pod koniec ubiegłego roku, głównym tematem rozmów była energia: ponad 70% światowej emisji gazów cieplarnianych pochodzi ze źródeł związanych z energią, takich jak wytwarzanie prądu, ogrzewanie czy transport.

Emisja gazów cieplarnianych w podziale na sektory w 2012 roku na świecie
Emisja gazów cieplarnianych w podziale na sektory w 2012 roku na świecie (World Resources Institute)

Ponad 70% gazów cieplarnianych emitowanych na świecie pochodzi ze źródeł związanych z energią (World Resources Institute)

Instalacja paneli jest najprostszym a jednocześnie najistotniejszym wydarzeniem jakie mieszkańcy mogą podjąć w celu ograniczenia śladu węglowego. Idea przemawiająca za energią słoneczną jako skutecznym środkiem przeciwko zmianom klimatu polega jednakże na jej skali: gwałtowny wzrost zastosowania energii słonecznej na świecie w przeciągu ostatnich pięciu lat jest dowodem na to co można osiągnąć.

Jednakże nawet biorąc pod uwagę ten niewiarygodny rozwój, czy energia słoneczna może mieć jakikolwiek wpływ na poprawę klimatu? Czy rozproszone elektrownie słoneczne a w szczególności – instalowane w miejscach takich jak dachy domów mieszkalnych, na budynkach przemysłowych albo budynkach wspólnot mieszkaniowych – wnoszą cokolwiek w temacie ograniczenia emisji CO2?

Analitycy przewidują, że energia słoneczna będzie integralną częścią energii przyszłości, wspierającą zdrową planetę. Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że panele słoneczne (panele fotowoltaiczne) do roku 2050 mogą wytwarzać do 16% elektryczności w skali globalnej. Bank inwestycyjny UBS szacuje tę wartość z kolei na 25% w wariancie optymistycznym.

Biorąc pod uwagę scenariusz Międzynarodowej Agencji Energetycznej, dzięki zastosowaniu fotowoltaiki można ograniczyć emisję dwutlenku węgla do roku 2050 o 6 miliardów ton. Dla porównania Polska wyemitowała w 2010 roku 375 milionów ton CO2.

Moc elektrowni fotowoltaicznych na świecie w latach 2004 – 2014
Moc elektrowni fotowoltaicznych na świecie w latach 2004 – 2014 (REN21)

Sektor energii elektrycznej wytwarzanej ze słońca jest na dobrej drodze aby stać się integralną częścią światowej produkcji energii. Do końca roku 2015, globalna moc zainstalowana przekroczyła 200 gigawatów (Renewables 2015 Global Status Report)

Według Urzędu Regulacji Energetyki w 2015 roku powstały w Polsce elektrownie fotowoltaiczne o mocy ok. 50 MW, a ich łączny potencjał wzrósł do ponad 71 MW. Dla porównania na koniec 2014 roku wyniósł 21 MW, a na koniec 2013 roku zaledwie 1,9 MW.

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.