Zadzwoń 570 943 392

Cztery nawyki zwiększające zużycie prądu

30 października 2015

Jeśli szukasz sposobów aby ograniczyć koszty, ulżyć portfelowi i zmniejszyć ślad węglowy przeczytaj o poniższych “pożeraczach” prądu.

1. Niewidoczni konsumenci

Niewidoczni konsumenci to sprzęt elektroniczny nieustannie pobierający prąd, nawet gdy go nie używasz. Dekodery telewizji kablowej z nagrywarkami, podłączone do prądu i nigdy nie używane mogą zwiększyć rachunek za prąd o ok. 10 zł/m-c. Odłączaj elektronikę z gniazdek, jeśli to możliwe, gdy jest nieużywana.

2. Zostawianie włączonego światła gdy nikogo nie ma w pokoju

Lampa z dwiema żarówkami 50 watowymi świecąca dwie godziny, codziennie, powiększy roczny rachunek o 45 zł. Lepiej więc wyłączać lampę wychodząc z domu albo nawet przechodząc z jednego pokoju do innego.

3. Częściowe napełnianie zmywarki

Typowa zmywarka zużywa ok 1,5 kWh (moc urządzenia 1500W razy czas mycia jedna godzina) co odpowiada z grubsza kosztowi 0,9 zł. Gdy jest używana codziennie, zużyta przez nią energia elektryczna kosztuje 330 zł rocznie. Gdyby jednak używać ją co drugi dzień można by zaoszczędzić 165 zł (samego prądu, a dochodzi jeszcze woda i tabletki).

4. Rolety zewnętrzne

Zasłonięte rolety zewnętrzne to oszczędność 25 – 40% (w zależności jakości przegrody okiennej) strat ciepła w wyniku nieszczelnych okien. Rozważ zatem ich instalację.

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.