Zadzwoń 570 943 392

5 faktów o fotowoltaice, których nie wiedziałeś

9 czerwca 2016

Energetyka solarna na świecie przechodzi zmiany wywołane bezprecedensowym rozwojem branży. Poniżej przytaczamy pięć faktów, które mogą Was zaskoczyć na temat tego coraz popularniejszego źródła energii.

1. Energia słoneczna jest najbardziej dostępnym źródłem energii na ziemi - do powierzchni dociera około 89.000 terawatów w postaci promieniowania słonecznego. To ponad 7.000 razy więcej niż wynosi światowe zapotrzebowanie na energię.

2. Pierwsze krzemowe ogniwo słoneczne, prekursor wszystkich urządzeń zasilanych bateriami słonecznymi zostało wytworzone w laboratoriach Bell'a w 1954 roku. Na pierwszej stronie wydania z 26 kwietnia 1954 roku, New York Times ogłosił dokonanie wielkiego kroku, "początek nowej ery, docelowo prowadzącego do realizacji jednego z najbardziej wymarzonych pragnień ludzkości - poskromienia niemal nieograniczonej energii słonecznej".

3. Przemysł kosmiczny od samego początku interesował się technologią fotowoltaiczną. W latach 60-tych XX stulecia zaczął stosować fotowoltaikę w celu dostarczania prądu na pokładach statków kosmicznych. Vanguard 1 - pierwszy sztuczny satelita ziemi zasilany bateriami słonecznymi - pozostaje najstarszym wykonanym przez człowieka satelitą na orbicie.

4. Obecnie zapotrzebowanie na energię słoneczną na świecie wzrasta z roku na rok osiągając na koniec ubiegłego roku potencjał w wysokości 227 GW (w Polsce mamy 39 GW zainstalowanej całkowitej mocy elektrycznej).

5. Największa na świecie elektrownia solarna powstała na pustyni Mojave w Kalifornii w USA. Moc elektrowni wynosi 392 MW i zaspokaja zapotrzebowanie na energię elektryczną 140 tys. gospodarstw domowych.

 

Inne aktualności

Dofinansowanie do fotowoltaiki w programie Mój Prąd 3.0

1 lipca 2021 r. rozpocznie się nabór do trzeciej rundy programu Mój Prąd.
28.03.2021 – Dotychczasowa formuła zostanie uzupełniona o dodatkowe elementy, które pozwolą konsumować więcej energii elektrycznej bezpośrednio przez prosumentów.
Czas trwania naboru wniosków w trzeciej edycji planowany jest od 1 lipca do 20 grudnia 2021 r.

Ulga termomodernizacyjna – jak odliczyć panele fotowoltaiczne od podatku

2.02.2021 – Składając rozliczenie PIT za 2020 r. możemy skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Maksymalna kwota odliczenia wynosi 53 tys. zł na wydatki poniesione m. in. na zakup instalacji fotowoltaicznej. Kto może skorzystać z ulgi?
Przykład odliczenia ulgi termomodernizacyjnej od podatku dochodowego

Dotacje do fotowoltaiki. Gdzie można zdobyć 5.000 zł

21.01.2021 – Od 7 grudnia 2020 roku NFOŚiGW przestał przyjmować wnioski do programu Mój Prąd. Budżet programu w wysokości 1 miliarda złotych się wyczerpał. Program Mój Prąd to jednak nie jedyne źródło dotacji. Gdzie można jeszcze uzyskać dofinansowanie do instalacji PV?

Zmiany w programie Czyste Powietrze – dopłaty do fotowoltaiki

14.05.2020 – Od jutra, 15 maja 2020 r,ulegają zmianie zasady w programie Czyste Powietrze, które pozwalają łączyć dotacje z programu Czyste Powietrze ze wsparciem otrzymywanym z innych programów, np. gminnych czy unijnych. Będzie można uzyskać dotacje do instalacji fotowoltaicznej w wysokości 50% wartości inwestycji.