Zadzwoń 570 943 392

Blog o fotowoltaice

30 sierpnia Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór do programu „Mój Prąd” w ramach którego można uzyskać 5.000 zł dotacji do instalacji fotowoltaicznej. Poniżej przedstawiamy podstawowe informacje dla osób chcących z niego skorzystać.

Falowniki Fronius bardzo zyskały na popularności po wprowadzeniu przed czterema laty modelu snap-in. Ten produkowany w Austrii inwerter został wybrany do montażu przez wielu prosumentów w Polsce oraz innych krajach europejskich. Przyjrzymy się skąd ta popularność się bierze.
 
Panel solarny posiada dwa rodzaje gwarancji: gwarancję produktową oraz gwarancję na moc. Gwarancja na moc zapewnia zazwyczaj 90% wydajności po 10 latach oraz 80% (obecnie coraz częściej powyżej 80%) po 25 latach. Gwarancja produktowa na ogół zapewnia 10 do 12 lat pracy bez usterki mechanicznej. Co to oznacza?
 
Dla każdego potencjalnego właściciela instalacji fotowoltaicznej, zrozumienie tego co jest na fakturze za prąd, oraz o ile można te opłaty zmniejszyć, może być istotnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o zakupie fotowoltaiki.
 
Do połowy lat 90-tych, większość paneli fotowoltaicznych miała wymiary 1,2 x 0,6 m oraz osiągała moc ok. 90 watów. Od tamtego czasu zaczęto produkować większe ogniwa fotowoltaiczne (8 cali zamiast 4 cali), co wpłynęło na rozmiar paneli PV.
 
Jedną z najlepszych korzyści z posiadania systemu fotowoltaicznego jest możliwość monitoringu ilości produkowanej energii elektrycznej. Właściciele instalacji mogą zobaczyć uzyski z fotowoltaiki w czasie rzeczywistym z podziałem na produkcję dzienną, miesięczną oraz roczną.
 
Na ogół nie mamy w Polsce większych problemów z awarią sieci elektroenergetycznej. Niemniej, od czasu do czasu zdarza się przerwa w zasilaniu, a na niektórych obszarach (np. rolniczych) może do niej dochodzić nawet kilka – kilkanaście razy w roku. Można by sądzić, że domy wyposażone w instalacje fotowoltaiczne są przygotowane na awarie w zasilaniu. Jednak w większości przypadków tak niestety nie jest.

 
Dlaczego warto wybrać moduły fotowoltaiczne Q-Cells? Panele fotowoltaiczne Q-Cells są zaliczane do grupy tzw. Tier 1, co oznacza wysoką jakość produktu oraz zasobność finansową firmy. Moduły Q-Cells uzyskują ponadprzeciętną sprawność, co świadczy zarówno o ich jakości jak i tym, że na mniejszej powierzchni dachu można uzyskać taką samą moc jak w przypadku paneli o niższej sprawności.

 
Mówi się, że instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość domu. Możemy skorzystać z prostej kalkulacji, aby określić wzrost wartości: dodajemy roczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną i mnożymy przez 20 lat. Ale czy są dane, które to potwierdzają?

 
Jedną z najbardziej niewiarygodnych rzeczy w fotowoltaice jest jej prostota. Bez względu na to czy fotowoltaika ma zastosowanie w kalkulatorze z bateriami solarnymi o mocy mniejszej niż 1 W czy też na 100 MW farmie fotowoltaicznej, wszystko czego potrzeba pomiędzy panelami fotowoltaicznymi a odbiornikiem to komponenty elektroniczne i elektryczne.

 
Rynek paneli fotowoltaicznych rozwijał się dynamicznie w ostatnich kilkunastu miesiącach. Obserwujemy większe moce paneli w cenach niższych niż kiedykolwiek wcześniej. Wraz z powrotem modułów monokrystalicznych, ponownie wybuchła rywalizacja pomiędzy panelami mono- a polikrystalicznymi. Tak więc, który rodzaj jest lepszy? Monokrystaliczne czy polikrystaliczne?

 
Mocno wyczekiwany zdobywca wielu nagród, falownik Solar Edge HD Wave jest już dostępny.

 
Czyli patrzysz na żarówkę a tam jest napisane „20 watów”. Co to znaczy? Jaka jest różnica pomiędzy kilowatem a kilowatogodziną?

 

 
To może nieco ironiczne, ale najlepsze miejsce dla paneli fotowoltaicznych, czyli dachy jest jednocześnie najtrudniejsze do montażu. Panele potrzebują miejsca, które jest wytrzymałe, niezacienione i skierowane na słońce a dachy pasują do tego jak ulał.

 

 
Oferowane przez nas falowniki umożliwiają podgląd w komputerze lub smartfonie wielkość produkcji uzyskiwanej w Twojej instalacji. Możesz zatem odczytać chwilową moc jak i łączną ilość energii wyprodukowaną w określonym czasie.

 

 
Falowniki solarne zwane inaczej inwerterami stanowią część systemu fotowoltaicznego, która umożliwia zamianę energii słonecznej w energię dającą się zastosować w gospodarstwie domowym.

 

 
To może wydawać się nieco skomplikowane, ale proces zamiany promieniowania słonecznego w energię elektryczną zasilającą Twój dom jest dość prosty. Instalacja składa się z czterech głównych komponentów.

 

 
Typowe panele fotowoltaiczne mają żywotność powyżej 30 lat. W tym czasie, w większości przypadków wymagają bardzo niewiele lub w ogóle nie wymagają konserwacji, poza ewentualnym usunięciem liści bądź śniegu.

 

 
Jednym z pierwszych pytań, jakie sobie zadasz gdy zaczniesz zastanawiać się nad instalacją fotowoltaiczną dla Twojego domu jest: „W którą stronę powinienem ustawić moje panele fotowoltaiczne?”.

 

 
Rozłożymy na czynniki co możesz uzyskać z typowego modułu, oraz jak ta ilość energii ma się do ilości prądu, której potrzebujesz do zasilania urządzeń w Twoim domu.

 

 
Ustalając wielkość systemu fotowoltaicznego, należy wziąć pod uwagę wiele zmiennych: koszt, ilość słońca docierająca na dach Twojego domu, ilość prądu jaką chcesz wytwarzać, wielkość oraz kształt dachu, a także inne czynniki.

 

 
Ogniwa fotowoltaiczne wytwarzają większość energii elektrycznej w bezchmurne dni z dużą ilością słońca. Niemniej, w pochmurne dni również produkują prąd, jednak nieco mniej niż w bezchmurne.

 

 
Net-metering to rodzaj umowy w ramach której, właściciele instalacji fotowoltaicznych są rozliczani za energię elektryczną wytwarzaną przez ich panele fotowoltaiczne i wysyłaną do sieci.

 

 
Panele fotowoltaiczne przechwytują energię promieniowania słonecznego, przesyłają do falownika, gdzie jest przekształcana w energię elektryczną służącą do zasilania Twojego domu. Gdy Twoja instalacja wytwarza więcej energii niż potrzebujesz, nadwyżka jest przesyłana do sieci elektroenergetycznej.

 

Tak, montaż paneli na Twoim dachu jest zdecydowanie dobrą inwestycją. Cena zakupu paneli jest niska jak nigdy dotąd. Większość osób, które zainwestowały w fotowoltaikę uzyskuje opłacalność dochodzącą do 10% rocznie.

 

 
Ceny instalacji fotowoltaicznych w 2018 roku są znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu i wahają się pomiędzy 4’500 zł/kW a 7’000 zł/kW w zależności od wielkości instalacji oraz zastosowanych komponentów i warunków zabudowy.