Zadzwoń 570 943 392

System mocowań paneli fotowoltaicznych

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym

Autor: Ryszard

Utworzony: 20 października 2017

To może nieco ironiczne, ale najlepsze miejsce dla paneli fotowoltaicznych, czyli dachy jest jednocześnie najtrudniejsze do montażu. Panele potrzebują miejsca, które jest wytrzymałe, niezacienione i skierowane na słońce a dachy pasują do tego jak ulał.

Jednak dostanie się na dach może być kłopotliwe a mocowanie paneli do dachu oznacza wkręcanie otworów w krokwiach. Ponadto, ze względu na znaczną różnorodność materiałów dachowych, branża fotowoltaiczna musiała wymyślić wiele różnych technik mocowania konstrukcji wsporczych.

Niezależnie od tego, czy Twój dach jest pokryty dachówką ceramiczną, blachodachówką czy gontem, instalator wybierze odpowiedni system mocowania aby uniknąć sytuacji takiej jak ta:

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu dachówka ceramiczna

Ogólne informacje na temat montażu paneli fotowoltaicznych na dachu

Panele fotowoltaiczne są tak zaprojektowane, aby dały się łatwo i solidnie przymocować do systemu mocowania na dachu. Te systemy muszą być wkręcone w krokwie Twojego dachu, jednak nie dlatego, że panele same w sobie są ciężkie, ale dlatego, żeby nie zostały z dachu zwiane.

Generalnie, jest znacznie bardziej niebezpieczne, gdy panele zachowają się jak żagiel, złapią wiatr i odlecą z Twojego dachu, niż gdy z powodu masy własnej wpadną przez dach. Jeśli są zamocowane do krokwi, to nie ma obaw.

Będą wiercić w dachu, prawda?

Obawa przed wwiercaniem się w dach z powodu montażu paneli fotowoltaicznych jest zdecydowanie jednym z głównych zmartwień osób, które rozważają ich montaż. Większość instalacji będzie wymagała sporych rozmiarów wkrętów zamocowanych w Twoich krokwiach, podobnych do tych:

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

O ile nie masz na dachu blachy trapezowej czy blachy na rąbek, system mocowań będzie się składał z wkrętów podobnych do tego.

Co jeśli muszę naprawić dach?

To jest kolejny istotny dylemat, jaki mają osoby myślące o montażu instalacji fotowoltaicznej, i nie bez powodu. Wymiana dachu jest kosztowna i jeżeli przedtem trzeba zdjąć panele (a później ponownie zamontować) to sprawa robi się poważna.

Demontaż paneli aby umożliwić dekarzowi wykonanie pracy, a później ponowny ich montaż, może kosztować od kilkuset złotych w górę (w zależności od ilości paneli fotowoltaicznych). Dlatego warto naprawić dach przed ich założeniem.

Poniżej kilka przykładowych systemów mocowań:

Montaż paneli fotowoltaicznych do blachodachówki

Dachy pokryte blachodachówką są bardzo popularne i na ogół nie sprawiają większych problemów podczas montażu paneli fotowoltaicznych. Istotne jest aby na styku blachodachówki ze śrubą, dobrze go uszczelnić. Oprócz dostarczanego wraz ze śrubą wypełniacza uszczelniającego śrubę, należy zastosować pastę dekarską, aby mieć pewność, że nie będzie penetracji wody.

Montaż paneli fotowoltaicznych do dachówki

W większości przypadków, montaż paneli fotowoltaicznych na dachach pokrytych dachówką przebiega w taki sam sposób: usunięcie dachówek, zamocowanie uchwytów oraz zaklejenie taśmą dekarską oraz ponowne umieszczenie dachówek na swoich miejscach.

Co w przyszłości?

Spoglądając w przyszłość na horyzoncie pojawia się dach fotowoltaiczny Tesli, co oznacza, że panele fotowoltaiczne staną się Twoim dachem. Wykonane są ze szkła zaprojektowanego w ten sposób, aby przypominało dachówkę ceramiczną, betonową lub płytki dachowe.

Dachówka fotowoltaiczna jest bardziej odpowiednia dla nowych budynków. Nawet wymieniając obecny dach na dach Tesli, może się okazać, że konstrukcja będzie wymagała dostosowania idącego w tysiące złotych.

Inną dobrze zapowiadającą się innowacją jest unikalny system balastowy, który przyczepia się do nachylonego dachu. Ten system wykorzystuje ciężkie ramy ze specjalnego rodzaju polimeru, które gdy nacisk (od paneli albo wiatru) rośnie przywierają silniej do powierzchni dachu.

Tak więc w przyszłości montaż paneli fotowoltaicznych może odbywać się instalując fotowoltaiczny dach lub balastowo, bez wkręcania się w dach. Albo pojawi się jeszcze inne rozwiązanie. Jest zbyt wcześnie aby przewidzieć która technologia zdominuje rynek, a najlepiej zacząć oszczędzać na rachunkach za prąd już dzisiaj.

 

Powrót do pytań i odpowiedzi

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07