Zadzwoń 570 943 392

Inwerter Solar Edge HD Wave

Solar Edge HD Wave - recenzja

Autor: Robert

Utworzony: 6 grudnia 2017

Mocno wyczekiwany zdobywca wielu nagród, inwerter Solar Edge HD Wave jest już dostępny.

W tym artykule wyjaśnimy zasadę działania optymalizatorów oraz co to jest automatyczne obniżenie napięcia. Wyjaśnimy także dlaczego warto monitorować każdy panel na dachu indywidualnie.

Dlaczego Solar Edge?

Solar Edge jest obecnie wielkim graczem na rynku inwerterów. W porównaniu do swoich konkurentów to ciągle nowicjusz. Solar Edge rozpoczął działalność w 2006 roku, a pierwsza instalacja w Polsce z jego udziałem powstała w 2013 roku. Dzisiaj jednak wyprzedza go tylko SMA pod względem liczby sprzedaży falowników dla małych instalacji fotowoltaicznych, i co więcej zarabiają mnóstwo pieniędzy. Co wobec tego robią lepiej niż inni?

To może mieć coś wspólnego z ich personelem. Ich przedstawiciel na Polskę, Michał Marona jest profesjonalistą w każdym calu, z wielką pasją szkoląc i tłumacząc zasady działania ich systemów, oraz oferując wsparcie jeżeli pojawi się nawet drobny problem.

OPTYMALIZACJA

Zacznijmy od jednego z głównych elementów każdego inwertera: MPPT czyli systemu śledzenia punktu mocy maksymalnej. Standardowe falowniki łańcuchowe mają jeden lub dwa MPPT. W przypadku falownika z dwoma MPPT, moduły fotowoltaiczne na dachach są podzielone na dwa łańcuchy (stringi) i podłączone do dwóch MPPT w falowniku. W miarę jak intensywność świecenia słońca zmienia się w ciągu dnia, oba MPPT w sposób ciągły dostosowują napięcie i prąd z paneli aby uzyskać maksymalną moc.

Problemem w standardowych falownikach łańcuchowych jest to, że łańcuch paneli fotowoltaicznych działa trochę jak stare lampki na choince: jeśli jeden panel jest zacieniony albo zabrudzony, wtedy wszystkie panele w łańcuchu pracują gorzej. Solar Edge oferuje rozwiązanie tego problemu. Eliminuje MPPT z inwertera i umieszcza jeden MPPT (a raczej optymalizator) na każdym panelu. Tak więc, gdy jeden panel jest zacieniony, nie pociąga to za sobą obniżenia wydajności pozostałych.

AUTOMATYCZNE OBNIŻENIE NAPIĘCIA

Instalacja fotowoltaiczna z Solar Edge

Grill w niedziele się nie udał i nagle Twój dom jest w ogniu. Trochę pechowo. Biegniesz do rozdzielnicy i rozłączasz wyłącznik główny. Jednak pomimo tego, że falownik jest wyłączony, Twoje panele będą nadal wytwarzać kilkaset woltów napięcia. Strażacy niewiele mogą zrobić i Twój dach może stanąć w płomieniach.

Inwerter Solar Edge zapewnia inny poziom bezpieczeństwa. Dla zapewnienia funkcjonowania, Solar Edge opiera się na komunikacji pomiędzy falownikiem a optymalizatorami. Gdy wyłącznik główny jest rozłączony, falownik się wyłączy, a panele z optymalizatorami wytworzą zaledwie 1 V napięcia na panelu, co jest napięciem bezpiecznym, nawet jeśli masz długi łańcuch paneli.

MONITORING POJEDYŃCZYCH PANELI

Monitoring instalacji fotowoltaicznej

Każdy system fotowoltaiczny jaki dzisiaj w Baltic Energy instalujemy posiada monitoring. Monitoring Froniusa umożliwia sprawdzenie napięcia, prądu i mocy w poszczególnych łańcuchach. Możemy podejrzeć napięcie, prąd i moc za falownikiem. To wszystko jest rejestrowane jeśli Twój inwerter jest online.

Jakie inne dane mogą być jeszcze potrzebne i po co?

- żeby zidentyfikować zacienienie spowodowane rosnącym drzewem albo zabrudzeniem,

- żeby zidentyfikować degradację panela.

1. ROSNĄCE DRZEWO

Monitoring systemu fotowoltaicznego Solar Edge

Inwerter Solar Edge sprawdza się najlepiej na zacienionych dachach, ponieważ zacienione moduły fotowoltaiczne z optymalizatorami nie będą miały wpływu na pozostałe moduły w łańcuchu. Problem może się pojawić, jeśli wpływ cienia od rosnących drzew będzie narastał. 

Gdy do tego dojdzie, będziesz mógł zobaczyć na platformie monitoringu Solar Edge wpływ tego cienia i zdecydować, czy chcesz wyciągnąć piłę z garażu.

2. DEGRADACJA PANELI

gwarancja na panele fotowoltaiczne

Większość paneli traci około 1% mocy rocznie, jak to pokazano na liniowej gwarancji mocy. A co jeśli któryś z Twoich paneli zmniejszył moc do powiedzmy 80% po pięciu latach?

W standardowym systemie łańcuchowym, jest niezmiernie ciężko to udowodnić i gwarancja na moc nie ma wielkiej wartości w takiej sytuacji. Posiadając system Solar Edge, jeśli jeden z paneli będzie pracował znacznie gorzej od pozostałych, odczyt z monitoringu powinien być wystarczającą informacją aby zgłosić się do producenta panela z roszczeniem gwarancyjnym (pod warunkiem, że gorsza praca nie będzie spowodowana zacienieniem czy brudem).

REWOLUCYJNY INWERTER SOLAR EDGE HD WAVE

Poniżej zdjęcie wnętrza falownika HD Wave:

inwerter fotowoltaiczny budowa

Solar Edge HD Wave jest prawdopodobnie najmniejszym falownikiem łańcuchowym na świecie. Jego wymiary to 280 x 370 x 142 mm.

Jednym z powodów, dla których jest on znacznie mniejszy niż inne inwertery jest to, że zastosowano kondensatory cienkowarstwowe (tantalowe) zamiast elektrolitycznych.

Solar Edge twierdzi, że HD Wave posiada 16 razy mniej elementów magnetycznych oraz 2,5 raza mniej elementów chłodzących niż ich wcześniejsze modele. Co to znaczy? Falowniki przekształcają prąd stały w sinusoidalny prąd przemienny. Aby uzyskać odpowiedni kształt, w falownikach stosuje się magnetyki (cewki i transformatory) aby umożliwiły odpowiednie filtrowanie kształtu sinusoidy. W HD Wave zastosowano elektronikę zamiast magnetyków. Dodatkowo, jak wyjaśnia producent, HD Wave generuje profil sinusoidy dużo bardziej wygładzony niż rozwiązania z magnetykami.

inwerter fotowoltaiczny budowa

W Solar Edge twierdzą, że podnieśli poprzeczkę dla falowników fotowoltaicznych. Jak już wspomnieliśmy kondensatory elektrolityczne zastąpili kondensatorami cienkowarstwowymi (tantalowymi) a ciężkie magnetyki cyfrowym przetwarzaniem sygnału. Poniżej przyjrzymy się trzem rzeczom, które utrzymuje Solar Edge:

1. Falownik HD Wave posiada wyższą sprawność.

2. Falownik HD Wave wytwarza mniej ciepła i wymaga mniej chłodzenia.

3. Kondensatory tantalowe są trwalsze niż elektrolityczne.

1. SPRAWNOŚĆ

Solar Edge HD Wave cechuje się najwyższą sprawnością wśród dostępnych inwerterów. Wg karty katalogowej, (ważona) sprawność europejska wynosi 98,3% dla najmniejszego falownika 2,2 kW, 98,8% dla falowników od 3 kW do 4 kW, oraz 99% dla 5 kW oraz 6 kW. Porównując do konkurencji z tej samej półki, dla 4,6 kW inwertera Fronius Primo 4.6-1 sprawność wynosi 96,3% a dla 5 kW SMA Sunny Boy 5000TL jest to 96,5%.

Wysoka sprawność inwerterów Solar Edge oznacza, że w tych samych warunkach wyprodukuje 2 – 3% więcej energii elektrycznej niż większość konkurentów. Jest to niewątpliwie zaleta dla tych, którzy chcą wycisnąć jak najwięcej z systemu fotowoltaicznego. Należy jednak pamiętać, aby odpowiednio przewymiarować moc łańcucha paneli fotowoltaicznych w stosunku do mocy falownika.

2. WYSOKA SPRAWNOŚĆ OZNACZA MNIEJ STRAT I MNIEJ CHŁODZENIA

Inwerter Solar Edge posiada mniej magnetyków, dzięki czemu wytwarza mniej ciepła, i nie potrzeba więc wiele wysiłku aby to ciepło odprowadzić. To umożliwiło zmniejszenie wymiarów falownika oraz pozbycie się wentylatora.

HD Wave wytwarza mniej niż jedną trzecią ciepła na kilowatogodzinę wytworzonego prądu zmiennego niż konkurencja. Powinien zatem, przy tych samych warunkach, charakteryzować się niższą temperaturą pracy niż konkurencja.

3. KONDENSATORY TANTALOWE

Solar Edge oferuje 12 lat gwarancji, co jest najdłuższym okresem spośród liczących się marek. Co więcej, okres gwarancyjny można przedłużyć do 25 lat.

Dwa najsłabsze punkty falowników to kondensatory elektrolityczne oraz wewnętrzny wentylator. Solar Edge twierdzi, że kondensatory tantalowe są trwalsze, no i pozbył się wentylatora, dzięki czemu ich falowniki powinny bez problemu pracować bezawaryjnie 12 lat i dłużej.

Czy kondensatory tantalowe są rzeczywiście trwalsze od elektrolitycznych, zobaczymy w nadchodzących latach. Trzymamy jednak kciuki, żeby tak było.

WNIOSKI

Solar Edge jest stabilną finansowo firmą posiadającą unikalny produkt. Optymalizacja umożliwi Twoim panelom pracę na maksymalnych obrotach, szczególnie w warunkach zacienienia. Solar Edge oferuje podwyższony poziom bezpieczeństwa w przypadku pożaru. Co więcej, można monitorować wydajność pojedynczych paneli fotowoltaicznych, co może ułatwić proces reklamacyjny w przyszłości.

Dodatkowo, wyjątkowo wysoka sprawność inwertera oraz warunki gwarancyjne, powodują, że Solar Edge HD Wave przyciągnie uwagę każdego, kto poszukuje rozwiązań z wyższej półki.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07