Zadzwoń 570 943 392

Do czego służy monitoring instalacji fotowoltaicznych

Kilka porad na temat monitoringu instalacji fotowoltaicznych

Autor: Ryszard

Utworzony: 19 czerwca 2018

Jedną z najlepszych korzyści z posiadania systemu fotowoltaicznego jest możliwość monitoringu ilości produkowanej energii elektrycznej. Właściciele instalacji mogą zobaczyć uzyski z fotowoltaiki w czasie rzeczywistym z podziałem na produkcję dzienną, miesięczną oraz roczną. To co czyni monitoring tak istotnym elementem instalacji solarnej, to możliwość śledzenia produkcji energii elektrycznej w stosunku do energii pobieranej z sieci publicznej. Jest to świetne narzędzie do wizualizacji różnicy pomiędzy jednym a drugim.

A oto kilka czynników, które powinieneś znać w kwestii monitoringu:

1. Czy monitoring jest zawarty w pakiecie?

2. Kiedy i jak jest instalowany?

3. Skąd mam wiedzieć co mój system raportuje?

Zanim zrozumiesz lepiej co to jest monitoring, dobrze jest poznać jego różne rodzaje.

RODZAJE MONITORINGU

Rodzaj monitoringu będzie określony przez typ falownika jaki został zamontowany. Inwerter (falownik) to w dużej mierze centrum kontroli: gromadzi dane, przekształca sygnał elektryczny, oraz wysyła energię elektryczną do rozdzielni głównej w Twoim domu. Falowniki umożliwiają monitoring instalacji fotowoltaicznej za pomocą sieci internetowej (np. Solar Edge, Fronius). Niektóre inwertery natomiast mogą emitować sygnał wi-fi, dzięki czemu można uzyskać dostęp do monitoringu w zasięgu nadajnika zamontowanego w falowniku (np. Fronius Light).

1. Czy monitoring jest zawarty w pakiecie

Dla właściciela instalacji fotowoltaicznej nie ma powodu, aby wraz z montażem fotowoltaiki nie uzyskać dostępu do monitoringu. Jedno i drugie idzie ze sobą w parze. Nie ma dodatkowych kosztów systemu solarnego z monitoringiem i będzie on dostępny 365 dni w roku, 24/7.

2. Kiedy i jak monitoring jest instalowany

Integracja monitoringu z systemem fotowoltaicznym będzie zależała od typu falownika. Najczęściej jednak nastąpi ona bezpośrednio po zamontowaniu systemu fotowoltaicznego na budynku (Solar Edge, Fronius, SMA). Falownik będzie podłączony do domowej lub biurowej sieci internetowej, aby umożliwić mu przesyłanie danych o produkcji za pośrednictwem portalu online, do którego otrzymasz konto. Monitoring będzie dostępny za pośrednictwem komputera, tableta czy smartfona.

3. Wiedza o tym, co system fotowoltaiczny raportuje

Monitorując swój system solarny, ważne aby wiedzieć co widzisz. Celem jest upewnienie się, że produkcja fotowoltaiki jest na zakładanym poziomie. Produkcja energii elektrycznej ze słońca zmienia się w miarę upływu czasu. Pora roku, pogoda, chmury, położenie i kąt nachylenia słońca nad horyzontem będą wpływać na produkcję danego dnia. Dodatkowo, zacienienie pochodzące z elementów wentylacyjnych na dachu, komin, a także gałęzie drzew będą powodować zmienność uzysków paneli fotowoltaicznych, które znajdą się pod ich wpływem. Jeżeli połączenie internetowe zostało ograniczone albo hasło do wi-fi zostało zmienione, to może się zdarzyć, że system nie będzie miał łączności i dane o produkcji nie będą przesyłane.

Niemniej jednak, uzyskanie wsparcia którego potrzebujesz jest bardzo ważne. Kiedykolwiek pojawi się pytanie dotyczące systemu oraz sposobu w jaki raportuje on produkcję, istotnym jest uzyskanie szybkiej odpowiedzi na temat poprawności działania fotowoltaiki.

Otrzymujemy pytania od posiadaczy fotowoltaiki, dotyczące monitoringu oraz tego jak interpretować dostępne dane. Na przykład pytanie, skąd się biorą dramatyczne fluktuacje produkcji ich systemu fotowoltaicznego. Moduły fotowoltaiczne wytwarzają energię elektryczną zależną od pewnych czynników, takich jak pora dnia, pora roku, zacienienia i temperatura. Co więcej, okazjonalnie moduły mogą wytwarzać większą moc niż znamionowa, na jaką były zaprojektowane. Dzienne dane mogą wprowadzać do raportów pewne nieścisłości oraz fluktuacje, dlatego sugerujemy właścicielom instalacji, aby śledzili swoje instalacje w okresach miesięcznych, kwartalnych czy rocznych.

Aby uzyskać dostęp do danych produkcyjnych w monitoringu za pomocą internetu, dom musi posiadać łączność z siecią, aby inwerter mógł przesyłać dane. Jeśli z jakiegokolwiek powodu, brak jest danych w monitoringu, oznacza to, że falownik stracił łączność z siecią. Nie oznacza to jednak, że Twoja instalacja fotowoltaiczna przestała działać. Działa w 100%, a jedynie brak dostępu do danych w portalu monitoringu.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07