Zadzwoń 570 943 392

Jaki powinien być kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych?

Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych

Autor: Ryszard

Utworzony: 10 września 2016

Jednym z pierwszych pytań jakie sobie zadasz gdy zaczniesz zastanawiać się nad montażem instalacji fotowoltaicznej dla Twojego domu będzie: „Jaki powinien być kierunek ustawienia moich paneli fotowoltaicznych?” Innymi słowy, w którą stronę je ustawić aby wytwarzały maksymalną ilość energii elektrycznej?

Co do zasady instalator pomoże Ci wybrać idealne położenie, uzasadniając ten wybór. Generalnie jednak jest jedna fundamentalna zasada: Twoje panele fotowoltaiczne powinny być skierowane na południe (chyba że mieszkasz np. w Australii).

Czym więcej światła słonecznego dociera do Twoich paneli, tym więcej energii elektrycznej będziesz mógł wyprodukować oraz tym więcej pieniędzy będziesz mógł zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Ustawiając moduły w kierunku południowym, będą one oświetlone przez cały dzień.

Gdzie powinienem zamontować panele fotowoltaiczne, jeśli mój dach nie jest skierowany na południe? 

kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych

Na ogół panele są zamontowane płasko na dachu, więc skierowane są w tę samą stronę co dach

Jeśli Twój dach jest ustawiony w kierunku wschód-zachód zamiast północ-południe, masz kilka opcji. Panele skierowane na wschód lub zachód nie otrzymają tyle energii promieniowania słonecznego co te, które są ustawione w kierunku południowym. Jednym z rozwiązań jest zwiększenie liczby modułów. Ewentualnie można zamontować panele na dodatkowej konstrukcji, która ustawi je kierunku południowym. Będzie to jednak opcja droższa od standardowej i raczej nie jest spotykana.

Innym rozwiązaniem jest montaż paneli w innym miejscu niż na dachu. Teoretycznie można zdecydować się na ich montaż na południowej ścianie budynku. Posiadając odpowiednią ilość miejsca na podwórzu, panele można zamontować na ziemi. Jest to jednak również nieco droższe rozwiązanie od standardowego, przede wszystkim ze względu na wyższy podatek VAT (instalacje na dachu oraz na części budynku połączonej bezpośrednio z domem są obciążone VAT-em w wysokości 8%, a za pozostałe, w tym na gruncie płaci się 23% VAT). Zaletą instalacji naziemnej jest łatwy dostęp, jeśli chcesz ją wymyć, oczyścić ze śniegu, czy wykonać inne prace konserwacyjne. Można ją nawet wyposażyć w tzw. system nadążny, który będzie dostosowywał położenie paneli w taki sposób aby maksymalizować ilość energii słońca jaka do nich będzie docierać o różnych porach roku.

Jeszcze innym rozwiązaniem jest montaż paneli na garażu czy pomieszczeniu gospodarczym w pobliżu domu (płacąc niestety większy VAT).

Każdą z powyższych opcji można również zastosować, gdy Twój dach jest co prawda skierowany na południe, ale okaże się silnie zacieniony przez drzewa lub sąsiednie budynki.

A jaki powinien być kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych?

Znajdując odpowiedni kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych oraz miejsce pod moduły, instalator wybierze idealny kąt nachylenia. Generalnie dla Polski kąt ten wynosi od 300 do 450.

Powrót do pytań i odpowiedzi

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07