Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?
Autor: Ryszard
Aktualizacja: 29 grudnia 2018
Panele na zdjęciu nad wejściem do Betty Bear Hut, w ośrodku dla narciarzy w Colorado, USA zostały tam zamontowane w 1991 roku. Tamtejsze okolice doświadczają surowych zim, skwarnych temperatur latem i mnóstwo słońca na wysokości ponad 3.000 m. n.p.m.
To tylko jeden z licznych przykładów instalacji fotowoltaicznych, które świetnie sobie radzą pomimo tego, że są już od dekad w eksploatacji. Nie powinno również budzić zdziwienia, że dziesięciolecia pracy są w przypadku paneli fotowoltaicznych regułą, a nie wyjątkiem.
Jedno z nieporozumień w temacie instalacji fotowoltaicznych dotyczy rzekomo nieprzetestowanej technologii. Sceptycy dowodzą, iż nie ma sposobu aby stwierdzić jak długo panele będą funkcjonować. Albo, że będą wymagać kosztownych prac serwisowych.
Przejrzeliśmy dostępne materiały o tym jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych i stwierdzamy, że brak danych wskazujących, że moduły fotowoltaiczne nie będą przez długie lata dostarczać energię elektryczną. W gruncie rzeczy, dane ze świata dowodzą, że panele wytrzymują dziesięciolecia i niezawodnie wytwarzają energię, ulegając w niewielkim stopniu degradacji.
W praktyce, moduły fotowoltaiczne są stosowane od ponad 60 lat zasilając satelity komunikacyjne. A od kilkunastu lat astronauci na międzynarodowej stacji kosmicznej również z nich korzystają. A w kosmosie warunki pracy są dość surowe.
Wśród dostępnych przykładów wieloletniej pracy paneli fotowoltaicznych, znalazł się na przykład taki, że pierwsze ogniwo fotowoltaiczne, wykonane w latach 50-tych dwudziestego wieku, wytwarza energię elektryczną do dnia dzisiejszego.
Najbardziej wyczerpujące badanie wydajności paneli fotowoltaicznych na przestrzeni lat, opublikowane przez amerykańskie Narodowe Laboratorium Energii Odnawialnych (National Renewable Energy Laboratory – NREL) w roku 2012, dokonało oceny stopnia degradacji na próbie niemal 2.000 instalacji fotowoltaicznych. Degradacja to stopniowa utrata wydajności modułu fotowoltaicznego na przestrzeni czasu, i jest to taki straszak wśród sceptyków fotowoltaiki, którzy utrzymują, że degradacja modułu oznacza mniejsze niż oczekiwane oszczędności na rachunkach za prąd w czasie okresu życia modułu.
Bez względu jednak na to, co mówią krytycy, niemal wszyscy producenci paneli gwarantują, że ich panele utrzymają ponad 80% wydajność na koniec 25-letniego okresu gwarancji. Jednak te gwarancje są oparte na konserwatywnych szacunkach. Badanie NREL pokazało, że w przypadku tradycyjnych paneli na bazie krzemu, średni spadek wydajności wynosi około 0,5% rocznie, co oznacza, że panele fotowoltaiczne pracują z wydajnością na poziomie 88%, nawet po 25 latach.
Przyczyny utraty mocy paneli fotowoltaicznych
Na Uniwersytecie w Oldenburgu w Niemczech, znajduje się być może najstarsza instalacja fotowoltaiczna w tym kraju. Służy do zasilania uniwersyteckiego laboratorium od 1981 roku. Co więcej, przed montażem na uniwersytecie, panele fotowoltaiczne w tej instalacji przez pięć lat pracowały w innym miejscu. Gdy w 2010 roku dokonano pomiarów parametrów pracy tych paneli, okazało się, że utrata mocy wyniosła poniżej 4 procent.
Eksperci wskazali dwie główne przyczyny utraty mocy na przestrzeni lat. Pierwsza z nich to możliwa zmiana własności materiałów półprzewodnikowych podczas wieloletniej pracy (degradacja). Szybkość degradacji zależy od zastosowanych surowców. Wysokiej jakości krzem jest bardzo stabilny i zmienia swoje właściwości w bardzo niewielkim stopniu. Tak właśnie stało się w tym przypadku.
Druga przyczyna – wskazana jako mająca większy wpływ na żywotność paneli – ogniwa fotowoltaiczne muszą być chronione przed wpływem środowiska naturalnego a także być podłączone do instalacji elektrycznej w domu. Komponenty zastosowane w celu zapewnienia ochrony, takie jak szkło ochronne czy ramy, a także komponenty elektryczne takie jak kable czy wtyczki mogą się łamać, korodować oraz odkształcać, dlatego też są słabymi punktami instalacji fotowoltaicznej.
Co z kosztowną wymianą sprzętu oraz konserwacją?
Panele fotowoltaiczne nie są kosztowne w eksploatacji. Większość producentów rekomenduje ich przemycie raz w roku, ale deszcz zwykle jest wystarczającym rozwiązaniem, dzięki czemu nie jest wymagana interwencja użytkowników. Poza tym nie ma innych wymogów.
Jeśli chodzi o wymianę elementów, w instalacji fotowoltaicznej jest kilka komponentów, które mogą wymagać wymiany. Jeśli panel ulegnie uszkodzeniu pozagwarancyjnemu, jego wymiana może kosztować kilkaset złotych. Falownik może wymagać wymiany po 10 – 15 latach, co może kosztować kilka tysięcy złotych, ale są producenci falowników, którzy oferują 12-letnie i dłuższe gwarancje, czasami nawet do 25 lat.
Posiadając wszystkie informacje na temat jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych oraz gwarancji na ich wydajność, możesz spać spokojnie, podczas gdy Twój system fotowoltaiczny będzie niezawodnie produkował energię elektryczną, przy minimalnych wymaganiach konserwacyjnych, długo po tym, gdy już się spłaci.
Zamontuj instalację fotowoltaiczną i oszczędzaj na rachunkach za prąd.
Dotacje do fotowoltaiki w województwach: