Inwerter Fronius Symo i Primo - Recenzja
Autor: Ryszard
Utworzony: 17 grudnia 2018
Falowniki Fronius bardzo zyskały na popularności po wprowadzeniu przed czterema laty modelu snap-in. Ten produkowany w Austrii inwerter został wybrany przez wielu prosumentów w Polsce oraz innych krajach europejskich.
Klienci są bardzo zadowoleni z niezawodności, wydajności urządzenia a także funkcji monitoringu. Fronius jest obecnie uznawany za lidera branży.
Fronius cieszy się wielką i zasłużoną reputacją na rynku fotowoltaiki w Polsce i w Europie. Przyjrzymy się skąd ten szacunek się bierze ale na początek przypomnimy jednak co to jest inwerter fotowoltaiczny oraz dlaczego jego wybór ma istotne znaczenie dla całej instalacji fotowoltaicznej.
Inwerter fotowoltaiczny, jego funkcje oraz problemy
Falownik (inwerter) fotowoltaiczny jest najbardziej skomplikowanym elementem instalacji fotowoltaicznej a jednocześnie niestety jest to równocześnie komponent, którego ryzyko uszkodzenia jest największe.
Falowniki można montować na zewnątrz budynków, gdzie występują uciążliwe warunki pogodowe, np. deszcz, wysoka wilgotność, silne nasłonecznienie. A wszystko to może wystąpić podczas produkcji energii elektrycznej przez falownik. Z tego powodu ważne jest, aby stosować inwertery wysokiej jakości i montować je najlepiej wewnątrz budynku co przyczyni się do wydłużenia ich żywotności.
Panele fotowoltaiczne mogą na przestrzeni lat również doświadczyć usterek ograniczających ich wydajność, ale w przeciwieństwie do falownika nie spowoduje to wyłączenia całej mikroinstalacji.
Mając to na uwadze warto wydać kilka złotych więcej i zainwestować w sprzęt od renomowanego dostawcy.
Gwarancje oraz serwis
Fronius oraz Solar Edge znajdują się na czele list rankingowych falowników fotowoltaicznych, ze względu na niską awaryjność oraz bardzo dobry serwis, gdyż naprawa bądź wymiana ich falowników zajmuje 3 - 5 dni. Fronius oferuje gwarancję 5 letnią (ewentualnie 7 letnią z ograniczeniami) podczas gdy Solar Edge oferuje 12 lat gwarancji.
Wielu producentów mniej znanych marek naprawia falowniki, jeśli uszkodzony inwerter zostanie wysłany do producenta (na koszt właściciela) a następnie odesłany z powrotem co może zająć tygodnie albo miesiące. Taka sytuacja będzie miała wpływ na opłacalność inwestycji w fotowoltaikę, szczególnie jeśli wydarzy się wiosną bądź latem.
Fronius – historia firmy
Gunter Fronius założył firmę w 1945 roku. Rozpoczął od budowy ładowarek samochodowych w swoim domu w Rankleiten w Austrii. W 1950 roku zastosował swoją wiedzę na temat przekształcania prądu stałego w zmienny do produkcji transformatorów spawalniczych. W 1980 roku przekazał firmę swoim dzieciom, Bridget oraz Klausowi, którzy wprowadzili Froniusa na rynki międzynarodowe:
- w 1992 Fronius utworzył trzecią branżę, fotowoltaikę,
- w 2001 roku powstał obecnie niezbyt słynny falownik Fronius IG,
- w roku 2014 dokonano zmian w modelu IG i wprowadzono na rynek inwertery Fronius Primo oraz Symo.
I tak się to zaczęło.
Recenzja falownika Fronius
SnapInwerter
Fronius Primo do wersji 5.0-1 A jest wyposażony w jeden zewnętrzny wentylator, podczas gdy wersje 6.0-1 oraz 8.2-1 posiadają dwa wentylatory (w Polsce spotykane bardzo rzadko, gdyż operatorzy sieci na ogół przyłączają do sieci falowniki jednofazowe o mocy nie większej niż 3,6 kW). Wszystkie inwertery Froniusa mają także wewnętrzne wentylatory. Wysokie temperatury skracają żywotność elementów elektronicznych, szczególnie kondensatorów elektrolitycznych, więc jest bardzo istotne aby utrzymywać falowniki w niezbyt wysokiej temperaturze.
Przetwornik falownika Fronius Primo
Przetwornik jest miejscem w którym następuje konwersja z prądu stałego na zmienny. Zastąpił on transformatory w starych inwerterach w celu stworzenia inwerterów beztransformatorowych. Przetwornik Froniusa wykorzystuje mostek H5 (technologię wymyśloną przez SMA), która przełącza pięć tranzystorów (w kształcie litery H) w celu uzyskania prądu zmiennego o napięciu 230 V.
Fronius Symo
Falownik Fronius Symo nie jest aż tak elastyczny jak byśmy sobie tego życzyli. Inwertery Fronius Symo 5kW, 6 kW, 7kW oraz 8,2kW są ograniczone prądowo do 16A. Jeśli chcielibyśmy podłączyć równolegle dwa łańcuchy paneli ze standardowym natężeniem prądu ok. 9A do jednego MPPT falownika Fronius Symo, to możemy tak uczynić, ale nadwyżka powyżej 16A będzie przycinana, co spowoduje niepełne wykorzystanie mocy paneli.
Być może falownik Fronius SnapInverter jest jednym z ostatnich falowników wyposażonych w wyświetlacz. Większość producentów rezygnuje z wbudowanych wyświetlaczy z powodów związanych z problemami dotyczącymi niezawodności. Zamiast tego, jest wykorzystywany monitoring online za pomocą komputera lub smartfona.
Gwarancje Fronius Symo & Primo
Gwarancje na falownik życzylibyśmy sobie jak najdłuższe, niestety pod tym względem Fronius nieszczególnie rozpieszcza. W momencie dostawy urządzenia falownik posiada 2 letnią gwarancję. Można ją jednak bezpłatnie wydłużyć (i powinno się to uczynić) do lat pięciu lub siedmiu. Na czym polega różnica?
Gwarancja Fronius – wydłuża czas trwania gwarancji o kolejne pięć lat, w sumie zatem otrzymujemy siedem lat gwarancji. Przez pierwsze dwa lata pokrywa wszystkie koszty materiałów oraz koszt ich wymiany i przesyłki. W kolejnych latach obejmuje jednak jedynie koszty materiałów, natomiast koszt ich wymiany oraz przesyłki pokrywa klient.
Gwarancja Fronius Plus – wydłuża podstawowy okres gwarancyjny o kolejne trzy lata, łącznie zatem mamy pięć lat gwarancji. W tej wersji Fronius opłaca wszystkie koszty materiałów, ich wymiany oraz transportu.
Najważniejsze aby nie zapomnieć przedłużyć gwarancji.
Monitoring Fronius Solar Web
Fronius Solar Web (www.solarweb.com) jest platformą monitoringową Froniusa. Ponoć mniej niż 50% inwerterów Fronius na całym świecie było kiedykolwiek podłączonych do Solar Web. To nieco dziwne, gdyż łączność z Solar Web powinna być obowiązkowa.
Łączność z Fronius Solar Web jest możliwa za pomocą aplikacji w smarfonie lub przeglądarki internetowej, dzięki czemu mamy podgląd na:
- bieżącą produkcję energii elektrycznej z instalacji fotowoltaicznej,
- bieżące zużycie prądu w domu (jeśli zamontowany jest Smart Meter),
- dane o ilości wyprodukowanej energii z podziałem na dzień, miesiąc, rok oraz całkowita ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.
Wnioski
Fronius to jeden z najlepszych producentów inwerterów solarnych na świecie. Dzięki wysiłkom pracowników oddziału w Gliwicach, jest to jeden z najczęściej montowanych w Polsce falownik.
Jeśli poszukujesz wysokiej jakości systemu fotowoltaicznego, skontaktuj się z nami.
Inne artykuły:
Zamontuj instalację fotowoltaiczną i oszczędzaj na rachunkach za prąd.