Zadzwoń 570 943 392

Opłacalność fotowoltaiki w Sopocie

Fotowoltaika Sopot:

dotacje, kredyty, oszczędności dla Twojego domu

sopot dofinansowanie paneli fotowoltaicznych

Witamy na stronie informacyjnej o fotowoltaice w Sopocie

Sopot jest jednym z najpiękniejszych polskich kurortów nadmorskich. Z przyjemnością odwiedzają go nie tylko Polscy ale również obcokrajowcy. Miasto znane jest nie tylko z organizowanego tu od wielu dekad festiwalu w Operze Leśnej, czy Krzywego Domku ale przede wszystkim ze słynnego sopockiego mola. No i oczywiście pięknych plaż.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne dla domu w Sopocie

sopot dofinansowanie paneli fotowoltaicznych

Dotacje do paneli fotowoltaicznych w Sopocie

Pod koniec 2017 sopocki magistrat ogłosił kolejny nabór wniosków o dofinansowanie do budowy odnawialnych źródeł energii, w tym instalacji fotowoltaicznych. Dotacja będzie wynosić 1.000 zł dla każdego 1 kWp mocy, jednak nie więcej niż 5.000 zł na budynek jednorodzinny i 15.000 zł dla pozostałych budynków.

Przyjmowanie wniosków o dofinansowanie paneli fotowoltaicznych w Sopocie w 2018 roku rozpoczęło się w styczniu i trwa do wyczerpania środków.

Dodatkowo, aby uzyskać dotację do montażu paneli w Sopocie, potrzebna jest zgoda konserwatora zabytków.

Cena i wydajność instalacji fotowoltaicznej w Sopocie

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna ma moc 4 kW. Cena takiej wynosi ok 20.000 zł.

Sopot posiada bardzo dobre warunki usłonecznienia (liczba godzin słonecznych) w Polsce (podobnie jak całe Trójmiasto). Na podstawie danych dostępnych na stronie PVGIS (statystyczne dane pogodowe), z 1 kW mocy można uzyskać 1.010 kWh energii elektrycznej w ciągu roku.

Pożyczki i kredyty na instalacje fotowoltaiczne

A co jeśli nie masz wolnych 20.000 zł do wydania na instalację fotowoltaiczną? Niewielu z nas ma, więc porozmawiajmy o innych opcjach. Spójrzmy na ofertę kredytową.

Wiele banków udziela pożyczki na instalację fotowoltaiczną. Może to być bardzo korzystny sposób na sfinansowanie montażu systemu fotowoltaicznego bez wpłaty własnej. Jeśli weźmiesz z banku kredyt na 100% wartości instalacji i będziesz go spłacał przez 20 lat przy oprocentowaniu 8,8%, będziesz zarabiał od samego początku a po 10 latach zostanie Ci w kieszeni 5.000 zł ekstra, a po 25 latach uzbiera się prawie 34.000 zł.

Korzystając z kredytu na 75% wartości inwestycji, trzeba wyłożyć 5.000 zł, ale w dłuższym okresie zarabiamy więcej, niż przy kredytowaniu 100% wartości inwestycji. Po 25 latach będziemy mieli dodatkowe 41 tys. dzięki fotowoltaice.

Czym niższe oprocentowanie kredytu, tym większe korzyści. Zmniejszając kwotę kredytu, albo skracając czas spłaty mamy szansę na niższe oprocentowanie.

Opłacalność fotowoltaiki w Sopocie na przykładzie instalacji o mocy 4 kW

Co to wszystko oznacza dla Twoich finansów. Spójrzmy:

  • Montaż paneli fotowoltaicznych o mocy 4 kW w Sopocie kosztuje ok 20.000 zł,

  • Bierzemy dofinansowanie do paneli z budżetu Sopotu w wysokości 4.000 zł,

  • Zakładając ostrożnie wzrost cen prądu w wysokości 2,5% rocznie, możesz się spodziewać, że Twoja inwestycja w fotowoltaikę zwróci się po 7 latach,

  • Po 25 latach pracy Twoja instalacja wygeneruje dla Ciebie około 53.000 zł zysku,

  • I nie zapomnij… wartość Twojego domu właśnie wzrosła o 20.000 zł.

Ceny prądu w Sopocie

Ceny prądu w Sopocie, dla taryfy G11 podobnie jak w całym Trójmieście i okolicach wynoszą około 60 gr za kWh, gdy mamy umowę z Energą. Połowa, czyli 30 gr / kWh przypada na koszt dystrybucji energii (opłata sieciowa zmienna całodobowa, opłata jakościowa, opłata OZE) a druga połowa (energia czynna całodobowa) na koszty sprzedaży. Dla porównania średnia cena prądu w Polsce w 2018 roku wynosi ok. 55 gr/kWh. Do tego dochodzą opłaty stałe, które tutaj zostały pominięte.

Powyższe wyliczenia są szacunkowe. Każdy dom jest wyjątkowy i od jego wyjątkowości zależy ile pieniędzy uda Ci się zaoszczędzić. Niemniej jednak, wyliczenia opłacalności fotowoltaiki uwzględniają parametry Sopotu, tzn. uwzględniliśmy liczb godzin słonecznych oraz cenę prądu dla Sopotu. Dodatkowo, wyliczenia dla opłacalności zaciągając kredyt uwzględniają 4% prowizji od udzielenia kredytu (prowizja została dodana do sumy zadłużenia).

W związku z tym, iż w Polsce mamy częściowe bilansowanie (net-metering), założyliśmy poziom autokonsumpcji w wysokości 20% (tyle prądu z instalacji fotowoltaicznej zużyjemy od razu w domu, przed wysłaniem nadwyżki do sieci). Co to jest net-metering wyjaśniamy tutaj.


Zapraszamy do naszego biura w Baninie, nieopodal lotniska w Rębiechowie.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07