Zadzwoń 570 943 392

Opłacalność fotowoltaiki w Słupsku

Fotowoltaika Słupsk:

dotacje, kredyty, oszczędności dla Twojego domu

fotowoltaika Słupsk

Witamy na stronie informacyjnej o fotowoltaice w Słupsku

To duży ośrodek miejski, gdzie żyje około 90 tysięcy mieszkańców. Słupsk oprócz tego, że jest centrum handlowym regionu, to jest również pięknym miastem pełnym zabytków i ciekawych miejsc.

Na dachu budynku Słupskiego Inkubatora Technologicznego zamontowano największą na Pomorzu instalację fotowoltaiczną o mocy 180 kW.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne dla domu w Słupsku

fotowoltaika Słupsk

Dotacje do paneli fotowoltaicznych w Słupsku

W gminie Słupsk można otrzymać dotację na zakup instalacji fotowoltaicznej, do wysokości 50% wartości inwestycji, nie więcej jednak niż 5.000 zł na budynek.

Dodatkowo, w niektórych dzielnicach Słupska (wpisanych do programu rewitalizacji) można otrzymać dotację na realizację inwestycji w system fotowoltaiczny w wysokości 50% poniesionych kosztów, nie więcej jednak niż:

- 5.000 zł dla budynków, w których liczba lokali nie przekracza 4, lub

- 10.000 zł dla budynków, w których liczba lokali przekracza 4.

W październiku 2017 roku można było uzyskać dofinansowanie w ramach ogólnopolskiego programu Prosument organizowanego przez Bank Ochrony Środowiska.

Cena i wydajność instalacji fotowoltaicznej w Słupsku

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna ma moc 4 kW. Cena takiej instalacji wynosi ok 20.000 zł.

W Słupsku możemy z 1 kW mocy systemu fotowoltaicznego uzyskać 957 kWh w roku. Dane te pochodzą ze strony PVGIS. Dla 4 kW uzyskujemy 3.828 kWh wyprodukowanej energii w ciągu roku.

Zakładając, że 80% energii zostanie przesłane do sieci i w czasie późniejszym odbierzesz ją z opustem 0,8, natomiast 20% energii wykorzystasz od razu (bez straty na opuście), instalacja dostarczy 3.216 kWh na rok.

W złotówkach wynosi to 3.216 x 0,6 zł/kWh = 1.923 zł oszczędności rocznie.

Pożyczki i kredyty na instalacje fotowoltaiczne

Ofertę na finansowanie instalacji fotowoltaicznych pod nazwą EkoKredyt PV posiada BOŚ. Kupując instalację w Baltic Energy płacą zapłacisz prowizję o 20% mniejszą od nominalnej. Przy kredycie rozłożonym na 20 lat, oprocentowanie wynosi obecnie (listopad 2017) 8,8%, będziesz zyskiwał od samego początku a po 10 latach zostanie Ci w kieszeni prawie 5.000 zł dodatkowych oszczędności, a po 25 latach uzbiera się ponad 32.000 zł. Bardzo pomocna w uzyskaniu tych oszczędności jest dotacja w wysokości 5.000 zł.

Biorąc kredyt na 75% wartości inwestycji (również wykorzystując dotację), trzeba co prawda na początek wyłożyć 5.000 zł, ale w dłuższym okresie zarobimy więcej, niż gdybyśmy kredytowali inwestycję w stu procentach. Po 25 latach uzbiera się prawie 340 tys. oszczędności.

Jeśli znajdziesz kredyt o niższym oprocentowaniu niż 8,8%, wyjdziesz na tym jeszcze lepiej. Warto poświęcić chwilę na powyższy wykres, aby wybrać najdogodniejszą opcję finansowania.

Opłacalność fotowoltaiki w Słupsku na przykładzie instalacji o mocy 4 kW

Co to wszystko oznacza dla Twoich finansów. Spójrzmy:

  • Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW w Słupsku kosztuje ok 20.000 zł,

  • Wykorzystasz dofinansowanie do fotowoltaiki z budżetu gminy w wysokości 5.000 zł,

  • Zakładając ostrożnie wzrost cen prądu w wysokości 2,5% rocznie, możesz się spodziewać, że Twoja instalacja fotowoltaiczna spłaci się po 7 latach,

  • Po 25 latach pracy Twoja instalacja wygeneruje dla Ciebie około 50.000 zł zysku,

  • I nie zapomnij… wartość Twojego domu właśnie wzrosła o 20.000 zł.

Bilansowanie energii oddanej do sieci

Ponieważ w Polsce obowiązuje częściowe bilansowanie (net-metering), przyjęliśmy wielkość autokonsumpcji (ilość energii elektrycznej zużywanej na miejscu i nie wysyłanej do sieci) na poziomie 20%. O tym co to jest net-metering i jak go rozliczać dowiesz się tutaj.

Zapraszamy do naszego biura w Baninie, w pobliżu lotniska Gdańsk Rębiechowo.

Powrót do spisu województw

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07