Zadzwoń 570 943 392

Fotowoltaika - rachunki za prąd

Autor: Ryszard

Utworzony: 25 lipca 2018

rachunek za prąd z fotowoltaiką dla prosumenta

Zazwyczaj nie zwracamy większej uwagi na faktury za prąd, poza tym, że są coraz wyższe. Znajduje się na nich wiele różnych pozycji, z których na ogół niewiele niestety można zrozumieć.

Dla każdego potencjalnego prosumenta, czyli właściciela instalacji fotowoltaicznej, zrozumienie tego co jest na fakturze za prąd, oraz o ile można te opłaty zmniejszyć, może być istotnym czynnikiem wpływającym na podjęcie decyzji o zakupie fotowoltaiki.

Zobacz nasz cennik zestawów fotowoltaicznych z montażem.

Prąd dla domu prosumenta – taryfy prądu

Gospodarstwa domowe mogą korzystać z kilku taryf prądu.

G11 – to jednostrefowa taryfa, w której stawka za prąd jest niezmienna i niezależna od dnia tygodnia czy godziny,

G12 – to dwustrefowa taryfa, wysokość stawki za prąd uzależniona jest od pory dnia (godziny

Rozliczenie dwustrefowe jest korzystne dla odbiorców, którzy najwięcej korzystają z prądu w nocy, ewentualnie w określonych godzinach w ciągu dnia.

Strefa z niższą ceną obowiązuje przez 10 godzin w ciągu doby, w godzinach:

  • 22:00-6:00 - tzw. dolina nocna,
  • 13:00-15:00 - tzw. dolina dzienna.

Wyższa stawka za zużycie prądu obowiązuje przez 14 godzin w ciągu doby w godzinach:

  • 6:00-13:00 - tzw. szczyt przedpołudniowy,
  • 15:00-22:00 (- zw. szczyt popołudniowy.

U części sprzedawców strefy czasowe są przesunięte – jest to zależne od dystrybutorów, którzy je określają.

G12w – to taryfa, której wysokość stawki uzależniona jest nie tylko od godziny, ale również od dni.

Taryfa G12w to odmiana taryfy G12, która oprócz prądu tańszego w godzinach 13.00 - 15.00 oraz w nocy, dodatkowo oferuje całe weekendy oraz dni świąteczne w niższej stawce. Na ogół obniżona stawka za pobór energii elektrycznej obowiązuje od piątku, od godziny 22.00 do poniedziałku, do godziny 7.00 rano

G11P lub G11E – to taryfa przedpłatowa, w której za prąd trzeba zapłacić z góry.

Zmiany taryfy za prąd można dokonać raz na 12 miesięcy. Wynika to z rozporządzenia ministra gospodarki. Zgodnie z rozporządzeniem, zmiana taryfy jest możliwa nie częściej niż raz na 12 miesięcy, chyba że nastąpiła zmiana stawek. Wówczas zmiany można dokonać w okresie 60 dni od czasu wejścia w życie nowych stawek.

Prosument – rachunki za prąd w taryfie G12w

Ponieważ wielu prosumentów otrzymuje rachunki za prąd w taryfie G12 lub G12w, wyjaśniamy o ile maleją rachunki za prąd dla prosumentów.

Poniżej przykładowa faktura jednego z naszych klientów w taryfie G12w, będącego posiadaczem instalacji fotowoltaicznej. Aby otrzymywać takie faktury trzeba podpisać umowę kompleksową, np. z Energa Obrót.

rachunek prosumenta za prąd z fotowoltaiką
prosumencki rachunek za prąd z fotowoltaiki

Jak widać, na fakturze, do zapłacenia pozostały prawie wyłącznie opłaty stałe, które są niezależne od ilości pobieranej energii elektrycznej:

- składnik stały stawki sieciowej w wysokości 11,17 zł netto/m-c,

- stawka opłaty przejściowej: 6,50 zł netto/m-c,

- abonament: 0,58 zł netto/m-c,

Z opłat zmiennych jest to jedynie akcyza, której wartość wyniosła 7,54 zł netto za dwa miesiące. Akcyza jest nakładana na ilość prądu pobranego i wynosi 2 gr netto/kWh.

Suma wszystkich opłat za dwa miesiące wynosi 54,17 zł brutto czyli 27 zł/miesiąc. Kwotę tę można jeszcze zmniejszyć przechodząc na taryfę G11.

W przypadku taryf G12 czy G12w, w ramach net-meteringu, w Enerdze następuje przeniesienie nadwyżki opustu wypracowanego na energii wprowadzonej do sieci w czasie obowiązywania w taryfie dziennej.

Co to oznacza? Otóż w omawianym przypadku, w taryfie dziennej pobrano 125 kWh, natomiast instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała w tej samej taryfie 292 kWh. Po potrąceniu 20% (opust 0,8: 292 kWh x 0,8 = 234 kWh) pozostaje 234 kWh, czyli wystąpiła nadwyżka w wysokości 109 kWh (234 kWh – 125 kWh = 109 kWh). Czym się różni kW od kWh?

faktura za prąd z fotowoltaiką

W taryfie nocnej pobór wyniósł 252 kWh, natomiast instalacja fotowoltaiczna wyprodukowała 275 kWh. Uwzględniając opust 0,8 pozostaje 220 kWh, czyli zostało zużytych o 32 kWh więcej niż wyprodukowała fotowoltaika. W tej sytuacji następuje przeniesienie nadwyżki z taryfy dziennej, czyli 32 kWh do taryfy nocnej, natomiast niewykorzystana ilość 77 kWh trafia do tzw magazynu (różnica pomiędzy nadwyżką z taryfy dziennej w wysokości 109 kWh a przeniesioną ilością prądu 32 kWh daje 77 kWh).

Prąd zgromadzony w magazynie zostanie wykorzystany w okresie jesienno-zimowym, gdy instalacja fotowoltaiczna będzie produkowała mniej prądu niż wiosną czy latem.

Poniżej wyjaśnienie wysokości opłat na rachunku prosumenta:

Składnik stały stawki sieciowej – wysokość tej kwoty zależy od tego czy instalacja w domu jest jednofazowa czy trójfazowa (a określając precyzyjnie od rodzaju układu pomiarowego zainstalowanego u klienta).

- dla instalacji jednofazowej opłata w taryfach G12 oraz G12w wynosi 7,65 zł netto/m-c,

- dla trójfazowej G12 oraz G12w opłata wynosi 11,17 zł netto/m-c

- dla instalacji jednofazowej w taryfie G11 opłata wynosi 3,72 zł netto/m-c,

- dla trójfazowej to 6,10 zł netto/m-c.

Stawka opłaty przejściowej zależy od rocznego zużycia prądu. Jej wysokość jest taka sama dla taryf G11, G12, G12w:

rachunek za prąd z instalacją fotowoltaiczną

Opłata abonamentowa jest związana z odczytem zużycia prądu u klienta a jej wysokość kształtuje się następująco:

fotowoltaika rachunek za prąd

 Inne artykuły:

Powrót do listy tematów

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07