Zadzwoń 570 943 392

Opłacalność fotowoltaiki w Gdyni

Fotowoltaika Gdynia:

dotacje, kredyty, oszczędności dla Twojego domu

montaż paneli fotowoltaicznych gdynia Sharp Q.Cells

Witamy na stronie informacyjnej o fotowoltaice w Gdyni

Gdyni niedawno stuknęły 90-te urodziny – można pewnie znaleźć jeszcze takich, którzy urodzili się zanim Gdynia zaczęła być miastem. Mieszkańcy słyną z zadowolenia tak bardzo, że uważają swoje miasto za najlepsze do życia w całej Polsce. Gdynia regularnie wygrywa rankingi najlepszych do życia miast w Polsce.

Inwestycja w panele fotowoltaiczne dla domu w Gdyni

montaż paneli fotowoltaicznych gdynia Sharp Q.Cells

Dotacje do paneli fotowoltaicznych w Gdyni

Od 2016 roku można w Gdyni otrzymać dotację miejską w wysokości 25% kosztów inwestycji na zakup i instalację paneli fotowoltaicznych, ale nie więcej niż 2.500 zł w przypadku budynku jednorodzinnego lub 5.000 zł dla budynku wielorodzinnego. O dotację można się ubiegać w ciągu pięciu lat po realizacji inwestycji.

Rozpatrywanie wniosków o dotację miejską w 2018 odbywa się w trybie ciągłym.

Cena i wydajność fotowoltaiki w Gdyni

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna ma moc 4 kW. Cena takiej instalacji wynosi ok 20.000 zł.

Gdynia posiada jedne z najlepszych warunków usłonecznienia w Polsce. Na podstawie danych dostępnych na stronie PVGIS, udostępniającej dane o warunkach klimatycznych dla fotowoltaiki, z 1 kW mocy instalacji fotowoltaicznej możemy wyprodukować 1.010 kWh energii elektrycznej rocznie, czyli dla 4 kW uzyskujemy 4.040 kWh wyprodukowanej energii w ciągu roku.

Zakładając, że 80% energii zostanie przesłane do sieci i w czasie późniejszym odbierzemy ją z opustem 0,8, natomiast 20% energii wykorzystamy od razu (bez straty na opuście), nasza instalacja dostarczy nam 3.394 kWh na rok.

W złotówkach wynosi to 3.394 x 0,6 zł/kWh = 2.030 zł oszczędności rocznie. Więcej informacji na temat rozliczania wyprodukowanej energii można znaleźć w artykule o bilansowaniu.

Pożyczki i kredyty na instalacje fotowoltaiczne

A co jeśli nie masz wolnych 20 tys. zł do wydania na instalację fotowoltaiczną? Niewielu z nas ma, więc porozmawiajmy o innych opcjach. Banki coraz częściej posiadają w swojej ofercie kredyty na fotowoltaikę, gdyż zdają sobie sprawę jak dobra jest to inwestycja.

Wiele banków oferuje kredyty na montaż instalacji fotowoltaicznej. Może to być bardzo dobry sposób na sfinansowanie zakupu systemu fotowoltaicznego bez wpłaty własnej, ale trzeba pamiętać o odsetkach. Jeśli weźmiesz z banku kredyt na 100% wartości instalacji i będziesz go spłacał przez 20 lat przy oprocentowaniu 8,8%, będziesz zarabiał od samego początku a po 10 latach zostanie Ci w kieszeni prawie 3.300 zł ekstra, a po 25 latach uzbiera się około 30.000 zł. Zakładamy, że po uruchomieniu instalacji wykorzystasz dotację w wysokości 2.500 zł, dzięki czemu suma zadłużenia zmaleje o tę kwotę.

Biorąc kredyt na 75% wartości inwestycji (również wykorzystując dotację), trzeba co prawda na początek wyłożyć 5.000 zł, ale w dłuższym okresie zarobimy więcej, niż gdybyśmy kredytowali inwestycję w stu procentach. Po 25 latach uzbiera się prawie 38 tys. oszczędności.

Jeśli znajdziesz kredyt o niższym oprocentowaniu niż 8,8%, wyjdziesz na tym jeszcze lepiej. Warto poświęcić chwilę na powyższy wykres, aby wybrać najdogodniejszą opcję finansowania.

Opłacalność fotowoltaiki w Gdyni na przykładzie instalacji o mocy 4 kW

Co to wszystko oznacza dla Twoich finansów. Spójrzmy:

  • Montaż instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW w Gdyni kosztuje ok 20.000 zł,

  • Wykorzystasz dofinansowanie do fotowoltaiki z budżetu Gdyni w wysokości 2.500 zł,

  • Zakładając ostrożnie wzrost cen prądu w wysokości 2,5% rocznie, możesz się spodziewać, że Twoja instalacja fotowoltaiczna spłaci się po 7 latach,

  • Po 25 latach pracy Twoja instalacja wygeneruje dla Ciebie około 52.000 zł zysku,

  • I nie zapomnij… wartość Twojego domu właśnie wzrosła o 20.000 zł.

Ceny prądu w Gdyni

Ceny prądu w Gdyni, w taryfie G11 podobnie jak w całym Trójmieście i okolicach kształtują się w okolicach 60 gr za kWh, w przypadku umowy z Energą. Połowa, czyli 30 gr / kWh przypada na koszt dystrybucji energii (opłata sieciowa zmienna całodobowa, opłata jakościowa, opłata OZE) a druga połowa (energia czynna całodobowa) na koszty sprzedaży. Dla porównania średnia cena prądu w Polsce w 2017 roku wynosi ok. 55 gr/kWh. Do tego dochodzą opłaty stałe, które tutaj zostały pominięte.

Powyższe wyliczenia są szacunkowe. Każdy dom jest wyjątkowy i od jego wyjątkowości zależy ile pieniędzy uda Ci się zaoszczędzić. Niemniej jednak, wyliczenia opłacalności fotowoltaiki uwzględniają parametry Gdyni, tzn. uwzględniliśmy liczbę godzin słonecznych (usłonecznienie) oraz cenę prądu w Gdyni. Dodatkowo, wyliczenia opłacalności przy finansowaniu kredytem uwzględniają 4% prowizji od udzielonego kredytu (prowizja została dodana do sumy zadłużenia).

Ponieważ w Polsce obowiązuje częściowe bilansowanie (net-metering), przyjęliśmy wielkość autokonsumpcji (ilość energii elektrycznej zużywanej na miejscu i nie wysyłanej do sieci) na poziomie 20%. O tym co to jest net-metering i jak go rozliczać dowiesz się tutaj.


Zapraszamy do biura w Baninie, nieopodal lotniska w Rębiechowie.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07