Zadzwoń 570 943 392

Domy z instalacją fotowoltaiczną

Dom z instalacją fotowoltaiczną - czy rzeczywiście jest warty więcej?

Autor: Ryszard

Utworzony: 20 lutego 2018

Domy z ogniwami fotowoltaicznymi i bez nich - porównanie

cena domu z ogniwami fotowoltaicznymi

Mówi się, że instalacja fotowoltaiczna zwiększa wartość domu. Możemy skorzystać z prostej kalkulacji, aby określić wzrost wartości: dodajemy roczne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną i mnożymy przez 20 lat.

W Polsce rynek sprzedaży domów wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne jest ciągle bardzo mały, ale możemy posiłkować się danymi z rynku amerykańskiego, gdzie takich domów są już setki tysięcy. Wiele badań potwierdza, iż porównanie cen sprzedaży domów z ogniwami fotowoltaicznymi i bez nich wypada na korzyść tych z ogniwami.

W laboratorium Berkeley Lab z Kalifornii przeanalizowano ceny 72.000 domów, z których 2.000 posiadało instalację fotowoltaiczną. Z analizy wynikło, że w przypadku istniejących domów, na których zamontowano ogniwa fotowoltaiczne, premia uzyskana na sprzedaży wyniosła od 6,4 USD do 7,7 USD/W mocy systemu fotowoltaicznego (w zależności od przyjętego modelu obliczeniowego). Oznacza to, że w przypadku systemu o mocy 4 kW cena domu urosła o co najmniej 25.600 USD.

W przypadku nowobudowanych domów, premia wyniosła od 2,3 USD do 2,6 USD/W.

Dawno, dawno temu w Kalifornii, w 2001 roku pracownicy NREL (National Renewable Energy Laboratory) przyjrzeli się domom z wyposażonym w ogniwa fotowoltaiczne i porównali je do podobnych, ale bez instalacji fotowoltaicznej. Badacze obserwowali te domy przez 5 lat, od budowy do odsprzedaży, i to co odkryli jest bardzo dobrą informacją dla osób, które chcą zamontować system fotowoltaiczny: ludzie, którzy posiadali domy wyposażone w instalację fotowoltaiczną czuli się szczęśliwsi mieszkając w nich i byli bardzo zadowoleni z oszczędności na rachunkach za energię elektryczną (szczególnie, że ceny prądu nieustannie szły do góry). Co więcej, przy odsprzedaży zarobili dodatkowe 14%, co w owym czasie odpowiadało średnio 43.500 USD.

Sprzedając dom z ogniwami fotowoltaicznymi, możesz mieć zatem pewność, że odzyskasz zainwestowane pieniądze, nawet w sytuacji, gdy system jeszcze nie w pełni się spłacił.

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07