Zadzwoń 570 943 392

Opłacalność fotowoltaiki

Czy fotowoltaika się opłaca?

Autor: Ryszard

Aktualizacja: 6 września 2017

Tak, montaż paneli na Twoim dachu jest zdecydowanie dobrą inwestycją. Cena zakupu instalacji jest niska jak nigdy dotąd. Większość osób, które zainwestowały w fotowoltaikę uzyskuje opłacalność dochodzącą do 10% rocznie.

Jeśli decydujesz się na fotowoltaikę z innych powodów niż finansowe, jest to sprawdzone, bezpieczne i ekologiczne rozwiązanie. Przewidywany czas pracy paneli wynosi powyżej 30 lat i najczęściej nie wymagają żadnej lub bardzo niewiele konserwacji. Dodatkowo płacisz za prąd znacznie mniej niż dotychczas.

W Baltic Energy oferujemy obsługę finansową, wykonanie projektu, montaż oraz monitoring instalacji fotowoltaicznej. Jeśli pojawi się usterka, system monitoringu umożliwi nam zdiagnozowanie przyczyny, dzięki czemu będziemy mogli przystąpić do jej usunięcia najszybciej jak to możliwe.

Ile energii wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna

Typowej wielkości instalacja fotowoltaiczna montowana w naszym kraju ma moc 4 kWp (literka p odnosi się do mocy nominalnej paneli fotowoltaicznych i oznacza, że przy odpowiednim natężeniu promieniowania słonecznego, temperaturze ogniw oraz spektrum promieniowania panele wytworzą 4 kW mocy; w dalszej części artykułu dla uproszczenia będziemy pomijać literkę p). Z danych dostępnych na stronie https://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/pvest.php uzyskujemy informacje o wielkości produkcji energii w rozbiciu na poszczególne miesiące, dla instalacji fotowoltaicznej w Gdyni:

Opłacalność fotowoltaiki

Tabela, w kolumnie zatytułowanej Ed pokazuje ilość energii w kWh wyprodukowanej z instalacji fotowoltaicznej w czasie jednego dnia. Jak widzimy, ilość ta zmienia się od 2,83 kWh/dzień w grudniu do 17,4 kWh/dzień w maju.

W kolumnie Em można zobaczyć ilość energii wyprodukowanej w konkretnym miesiącu. Wykres poniżej przedstawia ten sam parametr Em  w formie graficznej.

 

czy fotowoltaika się opłaca

W przeciągu roku, niezacieniona instalacja fotowoltaiczna w Gdyni o mocy 4 kW powinna wyprodukować około 4.000 kWh.

Zakup za gotówkę

Finansując instalację solarną za gotówkę trzeba co prawda zainwestować na początek, ale od momentu uruchomienia instalacji możemy już tylko liczyć oszczędności.

Wykres poniżej przedstawia opłacalność instalacji fotowoltaicznej o mocy 4 kW (stan na 2017 rok - cena instalacji fotowoltaicznej 20'000 zł, roczne oszczędności z tytułu opłat za energię elektryczną 2'034 zł).

Oszczędności z fotowoltaiki na przestrzeni lat

Po 36 latach będziemy mieli oszałamiające 50'000 zł w kieszeni (jeśli nie wydamy ich po drodze). Opłacalność fotowoltaiki jest już obecnie atrakcyjna, a będzie jeszcze bardziej, w miarę wzrostu cen prądu.

Instalacja fotowoltaiczna bez dopłat i przy założeniu, że ceny prądu pozostaną niezmienione, zwraca się po około 8 latach, a opłacalność przekracza 10% rocznie. Dla porównania, najlepsze lokaty bankowe są oferowane obecnie z oprocentowaniem maksymalnie 3% rocznie brutto (czyli 2,43% netto - podatek Belki).

Jeśli opłacalność paneli porównamy do inwestycji w akcje na warszawskiej giełdzie, to wypada ono jeszcze korzystniej dla fotowoltaiki. Otóż WIG (Warszawski Indeks Giełdowy) 2 października 2007 roku wynosił niecałe 61'200 punktów, a 25 września 2017 wzrósł do niespełna 63'900 punktów, czyli w ciągu 10 lat zwyżkował o zaledwie 4,4%.

Zakup na kredyt

EKOKredyt jest rozwiązaniem dla osób, które nie mogą, bądź nie chcą sfinansować instalacji fotowoltaicznej za gotówkę, a jednocześnie chcą zacząć oszczędzać na rachunkach za energię elektryczną.

Przykład trzyosobowej rodziny z Gdyni:

Rodzina zużywa rocznie 4.000 kWh (za co płaci 2'530 zł rocznie opłat zmiennych, opłaty stałe zostały dla ułatwienia pominięte). Instalacja fotowoltaiczna o mocy 4 kW, która wyprodukuje w ciągu roku ok 4.000 kWh, kosztuje 20.000 zł, kredyt będzie rozłożony na 20 lat, finansowanie 75%, czyli 5.000 zł wpłacamy ze środków własnych a 15.000 zł pożyczamy z banku. Sytuacja wygląda następująco:

- roczne opłaty za energię elektryczną przed montażem fotowoltaiki: 2.530 zł (211 zł / m-c)

- roczne opłaty za energię elektryczną po montażu fotowoltaiki: 496 zł, czyli 41 zł/m-c (sposób obliczenia oszczędności z uwzględnieniem opustów opisaliśmy w artykule Ile paneli fotowoltaicznych potrzebujesz, przy bezpośrednim zużyciu prądu z fotowoltaiki na poziomie 25% (pozostałe 75% oddajemy do sieci i odbieramy np. w nocy),

- roczne raty kredytowe: 1.548 zł (129 zł/m-c),

- roczne oszczędności po uruchomieniu instalacji fotowoltaicznej: 485 zł

Instalacja o mocy 4 kW jest typowym rozwiązaniem dla trzyosobowej rodziny.  Standardowy rachunek za energię elektryczną jest bardzo wysoki, ale po zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej i opłaceniu raty kredytu, suma opłat będzie niższa. Oszczędzamy jednocześnie zarówno pieniądze jak i środowisko.

Porównanie opłat za prąd z fotowoltaiką i bez fotowoltaiki

W przypadku kredytu opłacalność fotowoltaiki jest nieco mniejsza niż w przypadku zakupu za gotówkę, ale za to nie musimy się martwić o finansowanie.

Współpracujemy z Bankiem Ochrony Środowiska w ramach oferty kredytowej, dzięki czemu wybierając Baltic Energy na instalatora fotowoltaiki w swoim domu, zapłacisz o 20% mniejszą prowizję bankową.

Na co się zdecydować: gotówka czy kredyt? Kredyt w BOŚ można uzyskać na sfinansowanie 100% kosztów, ale trzeba płacić odsetki. Płacąc gotówką sprawiamy sobie prezent, który od pierwszego dnia zaczyna przynosić wysokie zyski. Ale trzeba mieć gotówkę. Można skorzystać z dotacji miejskiej - to rozwiązanie zarówno dla płacących gotówką jak i korzystających z kredytu. Na przykład Gdynia wypłaca do 2'500 zł na instalację w domu jednorodzinnym.

Powrót do pytań i odpowiedzi

Potrzebujesz więcej informacji? Zadzwoń do nas: 58 352 35 07